reklama

Szpiegostwo bez granic: czajniki i żelazka podsłuchują komunikację przez otwarte Wi-Fi

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Wieści, wskutek których kapelusze z folii aluminowej przestają być do śmiechu, jest ostatnio coraz więcej: NSA na wielką skalę prowadzi, a przynajmniej prowadziła podsłuch komunikacji obywateli zarówno USA jak i krajów sojuszniczych, malware kryje się w BIOS-ach kart sieciowych, a nawet potrafi łączyć się z maszynami odciętymi od sieci kanałem akustycznym, ładowarki USB hakują podłączane do nich smartfony, a niektórzy producenci przeglądarek robią co mogą, by osłabić w nich szyfrowanie SSL. To jednak nie koniec, może być jeszcze gorzej – nowe wiadomości z Rosji sprawiają, że trzeba będzie uważnie przyglądać się nawet artykułom gospodarstwa domowego, gdyż w tych czasach nawet zwykły czajnik elektryczny może nie być tym, czym się wydaje.

Rosyjska federalna agencja prasowa Rosbałt ostrzega mieszkańców Petersburga przed zagrożeniem tkwiącym w urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak żelazka czy czajniki elektryczne. Przeprowadzając kontrolę importowanych z Chin do Rosji towarów, rosyjscy celnicy znaleźli przynajmniej w 20 egzemplarzach tych urządzeń szpiegowską elektronikę – układy Wi-Fi, które łączyły się z otwartymi sieciami Wi-Fi, przechwytując komunikację routerów z innymi podłączonymi do nich urządzeniami – a pozyskane dane wysyłały na zagraniczny serwer.

Innokentij Fedorow, dyrektor firmy Sobol, która importowała felerny sprzęt z Chin, mówi, że nie ma z czego się śmiać – szpiegowską elektronikę odkryto jedynie wskutek zważenia towarów, które przekraczały zadeklarowaną wagę. Do podobnych odkryć przyznał się też Gleb Pawłow, dyrektor techniczny firmy Panimport, mówiąc, że w wielu urządzeniach sprowadzanych z Chin znajdowano moduły, które nie uwzględnione były w oficjalnej komunikacji. To nie tylko wspomniane żelazka czy czajniki, ale też podrabiane smartfony czy samochodowe kamery wideo, bardzo popularne w Rosji.

Według Ilji Fiedosiewa z firmy Karkam, również importera takich urządzeń, najlepiej w skanowaniu sieci Wi-Fi sprawdzały się szpiegowskie czajniki, z zasięgiem 200 metrów, zaś moduł szpiegowski w podrabianym iPhonie działał w zasięgu do 70 metrów. Biorąc pod uwagę fakt, że tanie urządzenia AGD często kupowane są przez hotele, które oferują zwykle swoim użytkownikom otwarte sieci Wi-Fi (z dostępem ograniczanym wyłącznie przez system haseł na serwerze proxy), ci którzy stoją za rozpowszechnianiem szpiegującego sprzętu, muszą mieć teraz naprawdę sporo danych do przeanalizowania.

Oczywiście sami Rosjanie też nie są tylko ofiarami w tej szpiegowskiej grze – podczas ostatniego szczytu G-20 w Petersburgu delegaci otrzymali torby z podarkami, wśród których znajdowały się pluszowe misie, notatniki, kubki, ładowarki do telefonów, kable i pamięci USB. Torbę z takim sprzętem dostał m.in. prezydent Unii Europejskiej, Herman Van Rompuy, który nie do końca ufając gospodarzom, przekazał sprzęt do sprawdzenia ekspertom z niemieckiego kontrwywiadu. Jak donosi włoska gazeta La Stampa, Niemcy odkryli, że ładowarki pozwalały na przechwytywanie ze smartfonów e-maili, SMS-ów i połączeń telefonicznych, zaś nośniki USB zawierały, według słów dziennikarzy La Stampa, zatruty podarek od Władimira Putina.

Zgodnie z dyplomatycznym obyczajem, rzecznik Putina Dmitrij Peskow zaprzeczył tym rewelacjom, stwierdzając, że to tylko próba odwrócenia uwagi od rzeczywiście istniejących problemów między europejskimi stolicami a Waszyngtonem. Cóż, może i tak, ale biorąc zaś pod uwagę bogatą i barwną historię szpiegostwa z czasów Zimnej Wojny, jakoś trudno uwierzyć, by nagle Rosjanie zapomnieli, do czego służą służby wywiadowcze.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama