T-Mobile chce sprzedawać prąd, a konkurencja dorzuci do prądu Office 365 za 1 zł

Strona główna Aktualności

O autorze

T-Mobile będzie kolejnym po Plusie operatorem komórkowym, który wkroczy na rynek dostarczania energii. Wśród doświadczonych dostawców też widać nowe pomysły – klienci firmy Energa będą mogli kupić abonament na Office 365 za 1 zł.

T-Mobile wyszedł daleko poza ramy usług, jakie zwykle świadczą operatorzy telekomunikacyjni, przejmując Alior Sync. Kolejny krok, czyli wejście na rynek dostaw energii, operator będzie realizować przy współpracy z Tauronem. Firmy mają już za sobą okres testowy w kilkudziesięciu gospodarstwach domowych i są zadowolone ze sprzedaży, ale żadnych liczb nie podają. Zyski dla firm są oczywiste – większe możliwości zatrzymania u siebie klientów, większy zasięg, szansa na lepsze przychody i lepsza pozycja w walce z konkurentami. W perspektywie firmy mają dotarcie do ponad 20 milionów klientów – 5,3 miliona z bazy Tauronu i ponad 15 milionów abonentów T-Mobile.

Jest o co walczyć. Szacuje się, że rynek energetyczny w Polsce jest wart około 25 miliardów złotych rocznie. Dla telekomów najważniejsze jest jednak zatrzymanie przy sobie klienta i liczą na to, że pakiety usług im w tym pomogą. Nie bez znaczenia pozostaje też dostęp do bazy klientów firmy energetycznej, w której współczynnik odejścia jest o rząd wielkości mniejszy niż w telekomunikacji.

Oferta ma być skierowana do klientów indywidualnych i firm. Klienci mają zaoszczędzić pieniądze, czas i czeka ich mniej formalności. W planie są nie tylko zniżki przy zakupie ofert łączonych, jak u Plusa, ale również inne formy zachęcania klientów do podpisania umowy. Szczegóły oferty poznamy na początku października.

T-Mobile nie wystąpił do Urzędu Regulacji Energetyki o koncesję na sprzedaż energii elektrycznej, więc prawdopodobnie wszelkimi czynnościami związanymi z naliczaniem opłat zajmie się Tauron. Przedsięwzięcie zapowiada się na trudne – wspólna inicjatywa Orange i PGE nie dojdzie do skutku, a współpraca została rozwiązana w styczniu.

Polkomtel, dzięki obecności w grupie kapitałowej ZE PAK, ma dostęp do hurtowego rynku energii i wykorzystuje go od listopada ubiegłego roku. Nie wiadomo jednak, na jakim poziomie jest sprzedaż. Swoich sił na tym rynku próbuje także Multimedia Polska. Operator przez pół roku oferuje upust na rachunek za prąd o wysokości zależnej od czasu trwania umowy. Netia niezmiennie dostarcza energię jedynie dla firm.

Tymczasem Energa pozyskała nietypowego partnera – Microsoft. W ofercie dostawcy energii elektrycznej znajdzie się pozycja Energa 365, kierowana do gospodarstw domowych, w ramach której klient uzyska gwarancję stałej ceny za energię nawet na 3 lata, a do tego będzie mógł za złotówkę kupić subskrypcję w Office 365 Personal lub Office 365 dla Użytkowników Domowych na rok, razem z 1 TB przestrzeni na dysku OneDrive.

Nabywcy uzyskają także dostęp do elektronicznego biura obsługi Energi, gdzie będą mogli monitorować wydatki i płacić online, będą mogli również przystąpić do programu Payback. Oferta jest ważna do końca roku dla obecnych i nowych klientów Energi i z pewnością na współpracy z Microsoftem się nie skończy. W planie są już kolejne ciekawe pozycje, dalsza rozbudowa systemu rozliczania i liczne ułatwienia, a do 2016 roku wszyscy będą otrzymywać nowe, prostsze faktury. Warto wspomnieć, że na początku roku Energa wycofała się z prognoz i przeszła na 2-miesięczny cykl rozliczeniowy, bazujący na faktycznym zużyciu. Dostawca zamontował już 400 tysięcy nowoczesnych liczników, których stanu nie musi sczytywać pracownik obsługi.

© dobreprogramy
s