reklama

Tamilnadu (Indie) również porzuca Windows dla Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Tamilnadu to jedenasty pod względem wielkości i siódmy pod względem liczby ludności stan Indii, w którym mieszkają ponad 73 miliony osób (stan na rok 2013). Jest to również jeden z bardziej rozwiniętych regionów tego kraju i kolejna jednostka administracyjna na świecie, w której oprogramowanie otwartoźródłowe zastąpi system Microsoftu.

Zmiana systemu, z którego korzystać będzie lokalna administracja, spowodowana jest, a jakże, nieubłaganie zbliżającym się zakończeniem wsparcia dla systemu Windows XP. W indyjskim stanie wydana została dyrektywa, kierowana do lokalnych samorządów i jednostek administracyjnych, zobowiązująca do migracji na oprogramowanie otwartoźródłowe.

Powodem obowiązkowej migracji są ogromne koszty aktualizacji stanowisk roboczych na Windows 8 (warto pamiętać, że mówimy tu o administracji stanu liczącego prawie dwa razy więcej mieszkańców niż Polska). Niestety, wysiłki Microsoftu, mające obniżyć wymagania systemowe Windows 8 nie są wystarczające, a do tego pracownicy jak ognia boją się zmiany interfejsu systemu operacyjnego. Do tego trzeba jeszcze dokupić nowe antywirusy…

Polecanym zamiennikiem Windows XP dla agencji rządowych jest autorska dystrybucja Linuksa o nazwie BOSS Linux (Bharat Open Source Solutions). BOSS powstał dzięki wysiłkom C-DAC (Center for Development of Advanced Computing) i odznacza się między innymi obecnością środowiska graficznego GNOME z pełną obsługą wszystkich 22 oficjalnych języków, używanych w Indiach, a także podpisów cyfrowych i urządzeń biometrycznych. System został zatwierdzony jako jedna z opcji dla administracji Tamilnadu już w 2011 roku, ale wiele stanowisk wciąż działa pod kontrolą XP.

BOSS jest instalowany, obok Windows, na laptopach, które od 2011 roku otrzymują wszyscy uczniowie w stanie Tamilnadu, bez względu na miejsce zamieszkania i zarobki rodziców. Uczniowie mogą wybrać, na którym systemie wolą pracować.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić