VirtualBox 5.0 prawie gotowy. W środku parawirtualizacja Windows i Linuksa oraz inne pyszności

VirtualBox 5.0 prawie gotowy. W środku parawirtualizacja Windows i Linuksa oraz inne pyszności

VirtualBox 5.0 prawie gotowy. W środku parawirtualizacja Windows i Linuksa oraz inne pyszności
03.06.2015 14:22, aktualizacja: 03.06.2015 15:59

Nie trzeba się obawiać o przyszłość popularnego hiperwizoraVirtualBox. Oracle udostępniło właśnie do testów wydaniekandydackie wersji 5.0, przynoszącej tyle ulepszeń, że ten otwartyi darmowy program do wirtualizacji pozostanie w większościzastosowań bezkonkurencyjny, wyróżniając się łatwościąinstalacji i obsługi.

Ostatnie „duże” wydanie VirtualBoksa pokazano jesienią 2013roku – i od tamtego czasu dostawaliśmy tylko kolejne wydaniapoprawkowe. Rewolucją ono nie było, najważniejszą funkcją byłowprowadzenie nagrywania wideo pracy pulpitów maszyn wirtualnych,znacznie poprawiono też wydajność dzięki przepisaniu koduodpowiedzialnego za wykorzystanie sprzętowych mechanizmówwirtualizacji VT-x i AMD-V. Dziś aktualna wersja to już 4.3.28, podwzględem wydajności i możliwości ustępująca własnościowemurozwiązaniu od VMware. Niektórzy mówili już, że to koniecrealnego rozwoju, że nie ma co liczyć na to, by Oraclezainteresowało się na poważnie darmowym produktem, przejętym wrazz Sun Microsystems.

1 kwietnia tego roku Oracle przedstawiło jednak pierwszą wersjębeta VirtualBoksa 5.0, przynoszącego ogromną listę ulepszeń ipoprawek. Oto najważniejsze z nich:

Wsparcie dla parawirtualizacjidla systemów z rodziny Windows i Linux, dzięki czemu będą one„świadome” swojej wirtualizacji, efektywniej obsługując teelementy sprzętowe, które normalnie kolidują z pracązwirtualizowanych środowisk. Narzędzia dla systemu-gościa zapewniąmu interfejsy programowe do takich urządzeń, pozwalając wykonaćna nich operacje poza systemem zwirtualizowanych, znacznie wydajniej,niż przy pełnej wirtualizacji. Wzrośnie też wydajność samychmaszyn wirtualnych, w szczególności w multimediach, gdyżhiperwizor zapewni im wsparcie dla licznych rozszerzeń zestawuinstrukcji x86, w tym SSE 4.1 i 4.2 i AES-NI.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem może okazać się możliwośćodłączaniamaszyn wirtualnych od ich interfejsu graficznego i uruchamianie ich wtle. Z poziomu ich menedżera możemy zabić proces GUI,pozostawiając jednak działającą maszynę (z którą możemy np.połączyć się za pomocą SSH czy zdalnego pulpitu). Jeśli jednakbędziemy już korzystać z maszyn z GUI, to docenimy pełne wsparciemechanizmu przeciągnij-i-upuść dla Linuksa, Windows i Solarisa.Interfejs graficzny pozwoli też na skalowanie okna systemu-gościaze wsparciem dla akceleracji sprzętowej i poradzi sobie z monitoramiwysokiej rozdzielczości (HiDPI), w tym Retiną na Makach. Wustawieniach VirtualBoksa będziemy mogli też dostosować do swoichpotrzeb widok paska statusu, menu i skalowania okna systemu-gościa.

VirtualBox 5.0 powinien rozwiązać wszystkie problemy zodtwarzaniem dźwięku z maszyn wirtualnych. Debiutuje w nim nowa,modularna architektura audio, dzięki której ułatwiony ma zostaćdostęp do backendu dźwiękowego w systemie-gospodarzu, zarówno naWindows, jak i OS-ie X, Linuksie i Solarisie. Będziemy mogli też„na żywo” podłączać do maszyn wirtualnych dyski SATA i USB, ana Windows dostaniemy wsparcie dla sterowników sieciowych zgodnych zinterfejsem NDIS6, domyślnym w systemie Vista i późniejszych.

Interesujące nowości dostaną ci, którzy nie brzydzą sięwłasnościowymi, zamkniętymi pakietami rozszerzeń Oracle,dostępnymi do pobrania tylko ze stron producenta. I tak kontrolerUSB xHCI będzie wspierał urządzenia USB 3.0, a obrazy dyskówwirtualnych będzie można szyfrować (dostaniemy do tego odpowiednipanel kontrolny w konfiguracji maszyn). Wciąż w zamkniętychrozszerzeniach pozostaje wsparcie dla protokołu RDP i możliwośćuruchamiania systemu przez karty sieciowe Intela (PXE).

Jeśli chcecie wypróbować możliwości VirtualBoksa 5, tozapraszamy do pobrania wersji rozwojowej (panel Wszystkie wersje) znaszej bazyoprogramowania. Finalna wersja hiperwizora, przeznaczona już dozastosowań produkcyjnych, powinna pojawić się jeszcze w tymmiesiącu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)