Teraz założysz profil zaufany bez posiadania konta w banku. I bez wychodzenia z domu

Strona główna Aktualności
Swoją tożsamość potwierdzimy za pośrednictwem wideorozmowy /Fot. Arkadiusz Stando
Swoją tożsamość potwierdzimy za pośrednictwem wideorozmowy /Fot. Arkadiusz Stando

O autorze

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o uruchomieniu tymczasowego profilu zaufanego, bez potrzeby posiadania konta w banku. Teraz sprawy urzędowe załatwisz nie wychodząc z domu. Jednak tylko przez trzy miesiące. Wnioski o założenie tymczasowego profilu można już składać.

W związku z sytuacją panująca w kraju i ryzykiem wiążącym się z wychodzeniem z domu, Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło na 3 miesiące poluzować przepisy. Brak konta w banku zmusza wielu obywateli do załatwiania spraw urzędowych bezpośrednio w tych miejscach. A to kłóci się z podstawowymi zasadami dbania o zdrowie.

Wedle dotychczasowych kryteriów, konto zakładamy na stronie www.pz.gov.pl, potwierdzając swoje dane za pośrednictwem informacji posiadanych przez nasz bank. Druga możliwość wymaga wypełnienia wniosku na stronie www.pz.gov.pl, a następnie wizyty w punkcie potwierdzającym. W całej Polsce jest ich ponad 1500. Wśród nich wymienia się urzędy gmin, starostwa powiatowe, poczty, oddziały ZUS czy NFZ.

Jak założyć profil zaufany bez konta w banku?

- Tymczasowy PZ, tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Różni się jednak tym, że jest ważny trzy miesiące – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku. Nie wymagamy też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem przenieśliśmy do internetu – dodaje szef MC.

Na portalu www.gov.pl wybieramy e-usługę "Załóż profil zaufany", a w niej – tymczasowy profil zaufany. Klikamy przycisk "Załóż tymczasowy profil zaufany". Następnie wybieramy bezpieczny login i hasło - najlepiej, żeby nie były to dane, z których korzystaliśmy już wcześniej do logowania w innym serwisie. Nie należy stosować także haseł oczywistych, czyli mających coś wspólnego z datą urodzenia, imieniem, nazwiskiem itp.

Następnie zostajemy poproszeni o podanie pierwszego i ewentualnie drugiego imienia, nazwiska i numeru PESEL. Dalej podajemy dane kontaktowe oraz umawiamy się na wideorozmowę. Termin i porę dnia wybieramy sami. Po potwierdzeniu informacji otrzymamy dwie wiadomości e-mail, na wskazany wcześniej adres.

Obydwie stanowią potwierdzenie założenia tymczasowego profilu zaufanego, przy czym należy zwrócić uwagę na drugą - potwierdzenie wysłania wniosku. Zawiera ona numer wniosku, który będzie potrzebny podczas rozmowy z urzędnikiem. Nie należy go też nikomu innemu zdradzać.

Oto jak będzie wyglądała videorozmowa:

  1. Urzędnik do Ciebie zadzwoni i poda Ci numer Twojego wniosku. Sprawdź, czy numer się zgadza z tym, który wysłaliśmy Ci w potwierdzeniu. Jeśli tak, możesz kontynuować rozmowę.
  2. Na Twój adres e-mail dostaniesz link do rozmowy video. Rozmowa odbędzie się za pomocą aplikacji wskazanej we wniosku. Kliknij przesłany link (w aplikacji Skype kliknij dodatkowo zielony przycisk Zadzwoń).
  3. Urzędnik poprosi Cię o potwierdzenie, że dane we wniosku są prawdziwe i aktualne. Przedstawi zasady korzystania z tymczasowego profilu zaufanego i poprosi o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł przeczytać jego treść.
  4. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, Twój profil zaufany zostanie potwierdzony przez urzędnika. Potwierdzenie założenia PZ dostaniesz na swój adres e-mail.

© dobreprogramy
s