Tesla Model S po aktualizacji firmware jeszcze szybsza: setka w 2,4s

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeśli nadal sportowe auta kojarzą się wam z silnikami benzynowymi o dużej pojemności, to jesteście w sporym błędzie. Zasilane tradycyjnym paliwem superszybkie auta mogą pozazdrościć osiągów elektrycznym braciom, którzy nie mają problemów z zejściem poniżej 2,5 s w przyspieszeniu od 0 do 100 km/h.

Silnik elektryczne, które błędnie mogą kojarzyć się z pojazdami do powolnego poruszania się w mieście, uzyskują ogromny moment obrotowy i to dostępny w bardzo szerokim zakresie. Co to daje? Przykładowo zaprezentowany na tegorocznych targach CES, elektryczny Faraday Future FF 91 w amerykańskiej setce, czyli od 0 do 60 mph (ok. 96 km/h) osiąga 2,39s. To wynik lepszy od jednego z najpotężniejszych aut z silnikiem benzynowym – Bugatti Chiron dysponujące silnikiem W16 wypada minimalnie gorzej.

Po prezentacji Faraday Future FF 91 szybko został okrzyknięty godnym rywalem Tesli. Najwyraźniej firma Elona Muska poczuła oddech konkurencji, bowiem najnowszą aktualizacją firmware swojego Modelu S poprawiła osiągi. Topowa wersja P100D już wcześniej zachwycała przyspieszeniem, ale po wgraniu nowszej wersji oprogramowania, w niezalecanym trybie Ludicrous Plus, amerykańską setkę osiągniemy w 2,4s, piekielnie szybko!

Przyspieszenie jest tak duże, że wręcz Tesla nie poleca by włączać specjalny tryb. Wywoływane wówczas przeciążenie negatywnie wpływa na stan komponentów auta, z drugiej strony, chyba warto je poświęcić za doznania związane z osiągnięciem 96 km/h w zaledwie 2,4s. Po włączeniu trybu Ludicrous Plus dostajemy informację, że Model S właśnie stał się bardzo szybki – wyświetlana jest krótka animacja, kojarząca się ze skokiem w nadprzestrzeń z filmu Gwiezdne Wojny.

© dobreprogramy
s