Tesla Model S na autopilocie sam spowodował stłuczkę, ale winny jest kierowca

Tesla Model S na autopilocie sam spowodował stłuczkę, ale winny jest kierowca13.05.2016 12:11
Tesla Model S na autopilocie sam spowodował stłuczkę, ale winny jest kierowca

Kto powinien odpowiadać za stłuczkę spowodowaną przez autonomicznie parkujący samochód? Według Tesli winny jest kierowca, który uruchomił funkcję przywołania w Modelu S i nie nadzorował komputera, co jest jego obowiązkiem.

Kilka dni temu, Tesla Model S podczas autonomicznego parkowania uderzyła w przyczepę. Czujniki i oprogramowanie nie wykryły przeszkody, bo wystająca część przyczepy znajdowała się za wysoko. Jednak nie na tyle wysoko by nie uszkodzić auta. Podczas całego zdarzenia kierowca znajdował się w pobliskim budynku, na miejsce przybył już po stłuczce.

Pracownicy Tesla Motors w celu wyjaśnienia sytuacji, sprawdzili logi gromadzone przez Model S. Według nich, właściciel włączył funkcję przywołania, której zadaniem jest autonomiczne zaparkowanie auta w garażu lub z niego wyjechanie. Przed wyjściem z pojazdu kierowca nie tylko aktywował opcję przywołania, ale także jej nie anulował, mimo iż jej uruchomienie sygnalizowane jest dźwiękiem i komunikatami na ekranie.

źródło: electrek.co
źródło: electrek.co

Po skomputeryzowanej do granic możliwości Tesli, powinniśmy oczekiwać, że poradzi sobie nawet bez kierowcy. Jednak czujniki nie wykryły przeszkody, znajdowała się ona za wysoko. Jak jednak twierdzi Tesla Motors, winny jest wyłącznie kierowca. Nie korzystał on z funkcji przywołania w poprawny sposób. Powinien on znajdować się wewnątrz samochodu i w razie błędu, jego obowiązkiem jest przejęcie kontroli nad pojazdem.

Funkcję przywołania znajdziemy także w nowym BMW serii 7 czy Mercedesie klasy E. Spora część nowych aut posiada natomiast opcję automatycznego parkowania, chociaż by z niej skorzystać musimy siedzieć za kierownicą. Nie oznacza to jednak, że unikniemy stłuczki na parkingu. W końcu przekonani o niezawodności czujników i oprogramowania, zajmiemy się czymś innym niż nadzorowanie komputera. Wówczas, w razie błędu, parkowanie może skończyć się uderzeniem w innym pojazd. Kto wówczas będzie winny? Prawdopodobnie kierowca.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)