Ciężarówka Tesla Semi o zasięgu 800 km i Roadster szybszy od Bugatti

Ciężarówka Tesla Semi o zasięgu 800 km i Roadster szybszy od Bugatti

17.11.2017 11:07, aktual.: 14.02.2018 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tesla Motors już raz zwróciła uwagę największych firm motoryzacyjnych. Prezentując elektryczny samochód Model S, pokazała jak bardzo niektórzy producenci pozostają w tyle za rozwojem techniki. Teraz firma Elona Muska zdecydowała się uderzyć w kolejny segment samochodów, pokazując przyszłość ciężarówek. Oprócz elektrycznej ciężarówki Semi dostaliśmy dużą niespodziankę – nową Teslę Roadster, będącą najszybszym samochodem seryjnym.

Semi już wyglądem zewnętrznym informuje, że jest nowocześniejsza i bardziej zaawansowana od ciężarówek napędzanych przez silniki spalinowe. Kabina prezentuje się futurystycznie, a podczas jej projektowania ważnym celem było zmniejszenie oporów powietrza. Prawdziwą rewolucję zobaczymy jednak w środku.

Obraz

Kierowca znalazł się na środku kabiny i został otoczony dwoma dużymi, dotykowymi ekranami. Liczba przycisków fizycznych została zdredukowana do minimum. Prawie wszystkimi funkcjami zarządzamy z wykorzystaniem dużych tabletów, które dodatkowo dostarczą spersonalizowane informacje oraz obraz z kamer.

Na pokładzie nie mogło zabraknąć autopilota – wszak to właśnie w transporcie pełna autonomiczność nastąpi zapewne najszybciej. Zanim jednak kierownica zniknie, to komputer Tesli będzie utrzymywał odległość od poprzedzających samochodów, prędkość oraz będzie trzymał się pasów, wspomagając kierowcę. Na pełnych akumulatorach elektryczna ciężarówka przejedzie do 800 km, a z wykorzystaniem nowych szybkich stacji ładowania, możliwość przebycia połowy dystansu zyskamy już po 30 minutach ładowania.

Obraz

Elektryczne silniki, mające maksymalny, ogromny moment obrotowy już od samego dołu, pozwolą rozpędzić ciężarówkę Tesli w 5 sekund do 60 mil na godzinę (96,5 km/h). Wynik lepszy niż ponad 90% osobowych aut poruszających się po drogach. Oczywiście takie osiągi dostępne są bez załadunku.

Zaprezentowany został prototyp, który od wersji produkcyjnej różni się m.in. brakiem lusterek. Edycja finalna, która trafi do sprzedaży, nie będzie jednak znacząco odbiegać od modelu prototypowego. Produkcja rozpocznie się już w 2019 roku.

Obraz

Elon Musk przygotował także sporą niespodziankę, przedstawiając nową generację Tesli Roadster. Samochód wyposażony jest w silniki elektryczne, które pozwalają mu rozpędzić się od 0 do 100 km/h w zaledwie 1,9s!

Obraz

Wynik jest wręcz fenomenalny i nieosiągalny dla aut napędzanych benzyną. Potężne, mające silnik W16 Bugatti Chiron o mocy 1500 KM, potrzebuje „aż” 2,5. Roadster nie tylko wgniecie kierowcę w fotel podczas przyspieszenia, ale również pojedzie z bardzo dużą prędkością – 402 km/h.

Obraz

Akumulatory o pojemności 250 kWh zapewnią zasięg prawie 1000 km. Środek wygląda natomiast jakby został wyciągnięty z samochodu przyszłości, futurystyczna jest nawet kierownica. Tesla Roadster została wyceniona na 720 tys. złotych, a wersja premierowa Founders Series, która będzie wyposażona we wszystkie dodatki, dostępna będzie za około 900 tys. złotych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)