Test Benq EW277HDR: monitor do multimediów, na którym da się pracować

Test Benq EW277HDR: monitor do multimediów, na którym da się pracować

Test Benq EW277HDR: monitor do multimediów, na którym da się pracować
16.11.2017 15:25, aktualizacja: 11.12.2017 15:31

Dobry monitor to istotny element stanowiska pracy, ale pracujący z domu mają utrudnione zadanie – przez większość czasu potrzebują monitora biurowego, ale po godzinach przydałby się monitor multimedialny. Benq EW277HDR łączy dwa światy w przystępnej cenie.

EW277HDR prezentuje się na biurku bardzo dobrze. 27-calowa matryca 1080p typu VA (8 bit, 16,7 mln. kolorów) została umieszczona w prostej, minimalistycznej obudowie. Od pierwszego włączenia widać, że mamy do czynienia z matrycą wysokiej jakości. Jej kąty widzenia to niemal pełne 180 stopni w pionie i w poziomie (producent podaje 178° dla współczynnika kontrastu powyżej 10). Podświetlenie jest równe i bardzo jasne – producent obiecuje do 400 nitów.

Obraz

Nóżka nie zajmuje wiele miejsca i może się podobać, jedynie wykończenie w stylu czarnego lakieru budzi złe skojarzenia. Na tej powierzchni widać każdy pyłek. Monitor ma wymiary 460,6 × 613,8 × 180,9? mm i waży zaledwie 3,6 kg, między innymi dzięki wyprowadzeniu zasilacza na zewnątrz. Z tyłu obudowy umieszczone zostały głośniki stereo. Producent nie podaje ich parametrów, ale na pewno są lepsze niż w przeciętnym laptopie.

Obraz

Na panelu ze złączami znajdziemy niezbędne minimum: 2 HDMI 2.0, VGA i dwa gniazda jack 3,5 mm – jedno by podłączyć głośniki do komputera i jedno, by podłączyć słuchawki. W zestawie, poza zasilaczem, znajdziemy kabel HDMI 1.4.

Obraz

Obecność skrótu HDR w nazwie modelu, a także charakterystyczny przycisk na ramce monitora, wskazują na możliwość czerpania dodatkowych korzyści z oglądania materiałów HDR10, które znajdziemy na płytach Blu-ray, Netflixie czy YouTubie (jeśli nie mamy pod ręką filmów HDR, można skorzystać z emulacji na poziomie monitora). Różnicę nie sposób przeoczyć, a przy tym monitor zapewnia wyjątkowo głęboką czerń i imponująco jasną biel. Można tak także włączyć mechanizm Brightness Intelligence Plus, który nawet na tej oślepiająco jasnej bieli pozwala zachować szczegóły. To połączenie daje świetne efekty i zapewnia równowagę między wysokim kontrastem i realizmem obrazu. Matryca zapewnia pokrycie 93% palety DCI-P3 (paleta RGB stosowana przy projekcji filmów cyfrowych) i 100% Rec. 709. Jako element kina domowego ten monitor sprawdza się idealnie, choć oczywiście polecamy podłączenie lepszych głośników.

Obraz

Benq zadbał tez o porządną ochronę oczu, potrzebną przy wielogodzinnej pracy z monitorem. Wspomniana wyżej Brightness Intelligence Plus korzysta z czujnika zewnętrznego światła i na podstawie warunków pracy dostosowuje jasność i temperaturę obrazu, zachowując odcienie kolorów, przejścia i szczegóły. Czułość czujnika możemy zmienić w ustawieniach monitora, jednak zarówno w Redakcji, jak i w mieszkaniu, okazał się „nadpobudliwy”. Kilka razy zdarzyło się, że zauważalnie zmieniał temperaturę barw, mimo że pracował przy stałym, sztucznym świetle.

Jeśli jednak czeka nas wiele godzin czytania, bardziej niż wierne odwzorowanie barw przyda się redukcja emisji niebieskiego światła i migotania. Benq EW277HDR ma jedno i drugie. Autorski mechanizm Low Blue Light można włączyć z poziomu OSD, kiedy monitor pracuje w trybach Multimedia, Web-surfing, Office i Reading. Różnica jest zauważalna nie tyle w barwach, co w zmęczeniu. Rzeczywiście praca przy tym monitorze mniej drażni, jeśli włączona zostanie redukcja emisji niebieskiego światła.

Obraz

Benq wprowadził też kilka ciekawych udogodnień. Podczas pracy może się przydać funkcja Inteligentnego kadrowania (Smart Focus), która pozwala przyciemnić nieistotne w danej chwili fragmenty obrazu i zostawić sobie tylko prostokąt w wybranym miejscu. Ustawianie tego trybu jest jednak zbyt czasochłonne, by korzystać z niego na co dzień.

Do pracy z dwiema maszynami można wykorzystać sposób wyświetlania Picture-in-picture, a więc miniaturę obrazu z drugiego wejścia nad pełnym obrazem z pierwszego. Przy oglądaniu obrazu z większej odległości, co przy przekątnej mierzącej 27 cali często jest koniecznością, można skorzystać także z Super rozdzielczości – to algorytm wydobywający więcej szczegółów z materiałów, których rozdzielczość jest mniejsza niż 1080p. Efekt ten ma 3 stopnie intensywności. Przy oglądaniu filmów może to być ciekawy efekt, ale na pewno nie nadaje się do codziennej pracy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Benq EW277HDR to monitor bardzo dobry i estetyczny, choć ponieważ miał być też tani, producent nie zapewnił nam stopki z regulowaną wysokością (można zmienić jedynie kąt nachylenia matrycy) ani podobnych udogodnień. Matowa matryca w testowanym egzemplarzu stoi na bardzo wysokim poziomie. Jedyny problem, to brak dostępności 27-calowego modelu z większą rozdzielczością – 1080p na takiej przekątnej to dla wielu osób za mało. Kupując ten monitor trzeba się też pogodzić z tym, że wielu funkcji, jak Inteligentne kadrowanie, nigdy nie użyjemy.

Wybierając monitor do pracy i filmów można spokojnie sięgnąć po EW277HDR, przestrzegam jednak przed braniem tego modelu pod uwagę dla gier. Matryca VA reaguje szybko przy zmianach koloru pikseli, o ile są one podobnej jasności. Zmiany z czarnego na biały będą już zostawiać „duchy”, co przy dynamicznym graniu będzie rozpraszać.

Plusy
  • wysokiej jakości matryca
  • doskonałe kąty widzenia
  • estetyczna konstrukcja
Minusy
  • nierówne ramki dookoła matrycy
  • nadpobudliwy czujnik oświetlenia zewnętrznego
  • brak prostej regulacji jasności

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)