reklama

Test przeglądarek 2011

Strona główna Aktualności

O autorze

Przeglądarka internetowa - na jaką się zdecydować? Na rynku jest sporo rozwiązań. Do najpopularniejszych z nich należą Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera i Safari. Każda z nich potrafi wyświetlać strony internetowe i każda z nich spełnia swoje podstawowe zadanie. Dlaczego zatem należy się zastanowić nad wyborem przeglądarki, a nie wybierać pierwszej z brzegu skoro i tak każda z nich robi mniej więcej to samo?

Jaką przeglądarkę wybrać?

imageimage

Przeglądarka internetowa to aplikacja, przy której użytkownicy komputerów spędzają najwięcej czasu. Za jej pomocą możemy odwiedzić nasz ulubiony serwis, odebrać pocztę, wykonać przelew, posłuchać muzyki, czy obejrzeć najnowsze wiadomości. Czym jest więc przeglądarka? Tak naprawdę trudno to zdefiniować. Dla jednych jest narzędziem codziennej pracy i centrum rozrywki, dla innych po prostu programem do przeglądania treści umieszczonych w Internecie. Ale nie to pytanie jest najważniejsze.

Na rynku jest sporo przeglądarek. Do najpopularniejszych z nich należą Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera i Safari. Każda z nich potrafi wyświetlać strony internetowe i każda z nich spełnia swoje podstawowe zadanie. Dlaczego zatem należy się zastanowić nad wyborem przeglądarki, a nie wybierać pierwszą z brzegu skoro i tak każda z nich robi mniej więcej to samo? Powodów może być kilka: funkcjonalność, wykorzystanie zasobów systemowych, prędkość uruchamiania czy szybkość działania z aplikacjami webowymi.

Wybór przeglądarki to jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmujemy. Postaramy się przybliżyć funkcje najpopularniejszych przeglądarek oraz sprawdzimy, która działa najszybciej zarówno pod kątem uruchomienia jak również w szybkości wczytywania stron. Jak duże mogą to być różnice i czy może być coś lepszego niż przeglądarka z której korzystam? Przekonaj się sam...

Trochę pojęć

Dyskusja na temat działania przeglądarek wymaga znajomości odrobiny teorii. Postęp technologiczny, jaki dokonał się w sieci w ostatnich latach, odbił się na technologiach, z których na co dzień korzystamy. Dogłębna znajomość ich działania nie jest niezbędna, ale oswojenie się ze stosowanymi w tekście terminami jest absolutnie kluczowe. Jesteśmy w związku z tym zdania, że każdy powinien przebrnąć przez odrobinę wiedzy teoretycznej, nim zanurzy się głębiej w niniejszy test. Będzie zwięźle, więc bez dalszych opóźnień, oto lista ważniejszych terminów:

Silnik renderujący - silnik wyświetlania stron internetowych wykorzystywany głównie przez przeglądarki internetowe. Jest fragmentem oprogramowania, odpowiadającym za przetwarzanie zawartości stron internetowych (kod HTML, XHTML, grafika, skrypty) oraz ich elementów formatujących (arkusze CSS i XSL), a następnie renderowanie rezultatu.

JavaScript (JS) – skryptowy język programowania, stworzony przez firmę Netscape, później ustandaryzowany przez Ecma International pod nazwą ECMAScript. To najczęściej stosowany na stronach internetowych język skryptowy. Architekt języka — Brendan Eich — pierwotnie pracownik Netscape, piastuje obecnie stanowisko Głównego Technologa w Mozilla Foundation (producenta przeglądarki Firefox).

HTML 5 – język znaczników wykorzystywany do tworzenia i prezentowania stron internetowych. Piąta wersja rozwijanego przez W3C języka pozwala m.in. na odtwarzanie na stronie dźwięku i klipów wideo bez użycia dodatkowych wtyczek, oraz rysowanie grafik i wykresów za pomocą skryptów.

Przeglądarka internetowa – program komputerowy, służący do pobierania i wyświetlania zawartości stron internetowych.

Platforma testowa

Nasza platforma testowa składała się z następujących elementów:

 • Procesor Intel Core i7 870 2,93GHz - dostarczyła firma Alsen
 • Płyta Gigabyte GA-P55-UD3 - dostarczyła firma Gigabyte
 • Pamięć Kingston DDR3 2x4GB 1333MHz
 • Karta graficzna Sapphire HD 5770 1GB - dostarczyła firma Sapphire
 • Dysk twardy Samsung HD103SJ 1TB 2x - dostarczyła firma Samsung
 • Zasilacz Sapphire FirePSU 625W - dostarczyła firma Sapphire
 • Monitor Benq V2210 ECO 22 cale - dostarczyła firma Benq

W przypadku testów przeglądarek ważne jest również oprogramowanie jakie zainstalowane jest na naszym zestawie testowym:

 • System Windows 7 Professional 64 bit
 • Adobe Flash Player 10.3.181.14
 • Silverlight 4.0.60531.0
 • Sterowniki ATI Catalyst 11.5

Pretendenci

Testom zostali poddani następujący przedstawiciele pięciu rodzin przeglądarek:

 • Google Chrome — wersje 11, 12 oraz 14
 • Internet Explorer — wersje 8, 9 i 10 Technical Preview 1
 • Firefox — wersje 3.6, 4.0, 5.0 oraz Aurora (6.0)
 • Opera — wersje 11.00 oraz 11.50
 • Safari 5

Kryterium doboru przeglądarek były statystyki odwiedzin naszego portalu. Testy przeprowadziliśmy na przedstawicielach wszystkich grup przeglądarek, których użytkownicy wygenerowali na naszych stronach powyżej 1% odwiedzin. W teście znaleźli się trzej przedstawiciele poprzedniej generacji przeglądarek: Chrome 11, Internet Explorer 8 oraz Firefox 3.6. Umieściliśmy je w rankingach w celu porównania postępu, jaki dokonał się w ich działaniu w ostatnim czasie. Nie zapomnieliśmy o wersjach, które na światło dzienne wyjdą dopiero za jakiś czas. Z każdej rodziny wybraliśmy po jednej rozwojowej wersji i przetestowaliśmy w dokładnie taki sam sposób, jak pozostałe przeglądarki.

Dla porządku musimy wspomnieć o wyjątkach od tego założenia. W momencie testu nie była dostępna wersja rozwojowa Safari przeznaczona dla systemu Windows. Wyjątek zrobiliśmy również dla testowej wersji Internet Explorera, który nie posiada typowego interfejsu oraz trybu prywatnego, dlatego nie uwzględniliśmy go w testach na wykorzystanie pamięci RAM oraz ochronę prywatności.

Procedura testowa

Przeglądarki poddaliśmy sześciu testom, które sprawdzały ich wydajność, efektywność zarządzania pamięcią, oraz ochronę prywatnych danych użytkowników.

Test I i II: Czas uruchomienia i wykorzystanie pamięci RAM

Przy mierzeniu czasu uruchomienia postanowiliśmy rozróżnić zimny i ciepły start. Liczba sekund przy zimnym starcie mówi nam ile przeglądarce zajmowało pierwsze uruchomienie. Czas ciepłego startu informuje, ile czasu aplikacja się uruchamia podczas kolejnych uruchomień.

Drugi test ma na celu zbadanie ile przeglądarka zajmuje pamięci RAM w dwóch scenariuszach. Pierwszy bada użycie pamięci po uruchomieniu przeglądarki. Do przeprowadzenia drugiego testu stworzyliśmy 5 lokalnych wersji naszych stron. W miejsca, w których były odwołania do serwerów reklamowych wstawiliśmy nasze lokalne bannery Flash: jeden cięższy, animujący obrazy JPEG, a drugi lekki, wykorzystujący jedynie grafiki wektorowe. W przypadku przeglądarek, które izolowały procesy wtyczek od procesu przeglądarki lub kart, wszystkie wartości były sumowane.

Test III: Peacekeeper

Peacekeeper został opracowany przez firmę Futuremark, producenta oprogramowania 3DMark. Test składa się z sześciu odrębnych komponentów, które mają za zadanie sprawdzić wydajność przeglądarki. Rendering sprawdza wydajność przeglądarki przy operacjach w czasie rzeczywistym na drzewie modelu DOM, test Social networking testuje typowe dla wielu stron operacje – w szczególności funkcje skrótu oraz operacje na danych (ładowanie, sortowanie i wyszukiwanie), kolejnym wykonywanym testem jest Complex graphics, który bada jak szybko aplikacja potrafi rysować oraz zmieniać kształty i obrazy rastrowe. Z uwagi na wykorzystanie elementu Canvas, który nie jest obsługiwany przez wszystkie przeglądarki, wyniki testu Complex graphics nie są liczone do łącznej oceny przeglądarki. Pozostałe trzy testy badają wydajność odpowiednio: przetwarzania danych w tablicach (Data), operacji na modelu DOM (DOM operations) oraz manipulacji na ciągach znaków (Text parsing). Na koniec testu wyliczana jest ocena końcowa, która im wyższa, tym lepsza.

Test IV: Sunspider

Sunspider wybraliśmy ze względu na wysoką liczbę testów, które starają się odwzorować możliwie wiernie warunki, na jakie trafia użytkownik przeglądający strony internetowe. Sunspider testuje wyłącznie wydajność silnika JavaScript i jest przygotowywany przez zespół programistów skupionych wokół silnika WebKit. Testowane są powszechnie stosowane operacje na tekście, oferowane przez JavaScript metody matematyczne, ale Sunspider przeprowadza też interesujący test wydajności algorytmów kryptograficznych. Należy pamiętać, że Sunspider jest jedynym benchmarkiem, w którym wyniki niższe są wynikami lepszymi. Odzwierciedla to czas niezbędny na zakończenie testu, a nie arbitralną wartość punktową narzuconą przez twórców testu. W teście wykorzystaliśmy wersję 0.9.1, która została opublikowana w kwietniu 2010 roku.

Test V: V8

Test V8 został przygotowany przez firmę Google na potrzeby testowania silnika przeglądarki Google Chrome. Podobnie jak Sunspider, skupia się na testowaniu wydajności silnika JavaScript aplikacji. Podczas testu sprawdzana jest wydajność operacji na wyrażeniach regularnych (RegExp), śledzenia promieni (ang. ray tracing), operacji kryptograficznych (Crypto), operacji na drzewach rozchylanych (ang. Splay trees), wywoływania funkcji i manipulowania własności obiektów (test Richards), oraz wydajonści aplikacji napisanych obiektowo (DeltaBlue). Test EarleyBoyer sprawdza wydajność alokacji obiektów, operacji na strukturach danych i czyszczenia pamięci z nieużywanych już części aplikacji (garbage collection). Na koniec wyliczany jest łączny wynik, który im większy, tym lepszy. Naszą kontrolną grupę przeglądarek testowaliśmy na szóstej wersji V8.

Test VI: Ile prywatności (nie) jest w trybie prywatnym?

W tym teście wcieliliśmy się w rolę bardzo agresywnej firmy, która chciałaby zbudować profile swoich klientów na podstawie ich działań i reakcji na stronach internetowych. Aby to osiągnąć, firma będzie starała się możliwie trwale przytwierdzić do przeglądarki klienta identyfikator, który przetrwa nawet działanie popularnych w przeglądarkach narzędzi oczyszczania danych oraz oszuka tryb prywatny przeglądarki.

Na potrzeby testu przygotowaliśmy trzy scenariusze, które w naszej opinii najbardziej odzwierciedlały typowe dla użytkowników przeglądarek zachowania. Aby sforsować popularne tryby prywatne, wykorzystaliśmy wtyczki Adobe Flash (mechanizm Local Shared Objects) oraz Silverlight firmy Microsoft (Isolated Storage). Dodatkowo wykorzystaliśmy większość mechanizmów, które pozwalają na przetrzymywanie danych na naszych komputerach, i które są dostępne dla każdego twórcy witryny. Test wykorzystywał również nowe technologie, które pojawiły się razem obsługą z HTML5: Session Storage, Local Storage, Global Storage oraz Database Storage. Sprawdziliśmy również, czy tryby prywatne mają wspólną z normalnym trybem pamięć podręczną stron (cache przeglądarki).

Pierwszy test polegał na uruchomieniu przeglądarki w trybie normalnym a następnie wygenerowanie danych, które w teorii miały śledzić naszego użytkownika. Po zebraniu danych używaliśmy wbudowanych w przeglądarki narzędzi do wyczyszczenia prywatnych informacji. Jeśli przeglądarka zawiodła nawet w jednym mechanizmie i dostęp do danych był możliwy to uznawaliśmy, że przeglądarka nie przeszła testu.

Celem drugiego testu było zbadanie ile danych wygenerowanych podczas normalnego przeglądania stron da się odczytać w trybie prywatnym testowanej przeglądarki. W tym celu po raz kolejny odwiedzaliśmy spreparowaną stronę w celu wygenerowania danych, które mają podążać za użytkownikiem. Jeśli po przejściu do trybu prywatnego z któregoś testowanego mechanizmu dało się odczytać nasze dane uznawaliśmy, że przeglądarka nie przeszła pomyślnie testu.

Celem trzeciego testu było sprawdzenie ile danych wygenerowanych w trybie prywatnym będzie dostępnych po wyłączeniu przeglądarki, a następnie ponownym przejściu do trybu prywatnego. Obowiązywała tutaj zasada, jaką stosowaliśmy w poprzednich testach: jeśli dane dało się odczytać poprzez jeden z mechanizmów, to przeglądarka kończyła test z wynikiem negatywnym.

1 2 3 4 5 następna
© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama