TexMaker 5.0.2

Strona główna Windows Biuro Edytory tekstów
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

TexMaker jest darmowym i wieloplatformowym edytorem LaTeX, oferującym wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia m.in. dokumentacji technicznych, zawierających skomplikowane wzory matematyczne itp.

Program pomimo olbrzymich możliwości oferuje prosty w obsłudze interfejs graficzny, zbudowany na bazie frameworka Qt. Charakteryzuje się on dużą szybkością działania, a od wersji 3.1 dostępny jest także w polskiej wersji językowej. Jego dużą zaletą jest prosta instalacja i konfiguracja, pozwalająca dostosować narzędzie do własnych potrzeb i preferencji. TexMakera uruchomić można w systemach Windows, Linux oraz Mac OS.

Wśród najistotniejszych funkcji wbudowanych w programie wymienić należy moduł uzupełniania kodu, sprawdzania pisowni (aktualnie brak polskiego słownika), zintegrowaną przeglądarkę PDF, mechanizm kart, pozwalający na pracę z wieloma plikami jednocześnie oraz funkcję obsługi błędów. TexMaker oferuje zestaw kreatorów, umożliwiających generowanie prostych dokumentów - tabel, zestawień itp. Do dyspozycji użytkownika pozostaje także 370 symboli matematycznych, które w łatwy sposób umieścić można w projekcie. Program daje możliwość wygodnego konfigurowania skrótów klawiszowych do najczęściej wykorzystywanych tagów i poleceń.

Program w pełni wspiera Unicode, jak również wiele innych systemów kodowania. Z jego poziomu uzyskamy także dostęp do obszernej dokumentacji LaTeX, pomocnej w przypadku napotkania problemów np. podczas procesu kompilacji.

Uwaga!

  1. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
juta   19 #11 28.10.2017 09:12

Dosyć prosty i ciekawy program w i na Linuksa ;)

  #10 07.12.2015 13:17

"...zbudowany na bazie frameworka Qt. Charakteryzuje się on dużą szybkością działania.." i dużym rozmiarem pliku.

  #9 26.11.2014 15:53

Czy te wszystkie edytory TeX są ze sobą kompatybilne? Wczoraj pojawił się jakiś edytor TeX, dzisiaj kolejny, potem będą następne.
A co, jeżeli będę chciał zmienić sobie edytor TeX?

  #8 29.07.2013 22:05

@alamakota - trzeba zainstalować MiKTeX

  #7 26.01.2013 13:30

Nie mogę skompilować żadnego dokumentu. Wyświela "wykonanie polecenia jest niemożliwe".

  #6 17.07.2012 16:04

bardzo dobry edytor, polecam szczególnie początkującym

  #5 27.12.2011 12:23

okazało się, że miałem, chyba, popsutą instalację programu i/lub jakiś problem w systemie. w świeżej instalacji WinXP z SP3 TexMaker 3.2, który dziś pobrałem, działa bez zarzutu. btw. czasami inne aplikacje stworzone w Qt Designerze "wysypują" mi się lub zawieszają. sam Qt Designer czasami robi psikusa i dostaję "Segmentation Fault". podejrzewam, że problem mógł byc też spowodowany właśnie niestabilnością platformy programistycznej, w której TexMaker jest tworzony.
nie mniej, jak napisałem, najnowsza wersja działa dobrze.
fajnie się też ten program rozwija i będę mu kibicować, choć do codziennej pracy wolę jednak lyx'a, który oszczędza użytkownikowi sporo wysiłku podczas tworzenia szczególnie skomplikowanych dokumentów.

  #4 31.07.2011 23:40

@iluzion: oj, wiem, że nie fake. żartowałem. wiem, co to za program.
na linuksie ta aplikacja jakoś jeszcze działa, lecz ta wersja dla windows "wywala się", przy próbie otwarcia okien dialogowch otwierania/zapisywania pliku. to jest nie do przyjęcia!

  #3 30.07.2011 13:12

Spróbujcie TeXstudio. To fork TexMakera o wiele większych możliwościach customizacyjnych.

iluzion   5 #2 28.07.2011 19:18

@Piotr1984

Nie fakeware tylko jeden z najlepszych i najszybciej rozwijających się edytorów LaTeX. Korzystam z niego od dawna i nic się nie "wykrzacza".

Potwierdzam zalety wymienione w opisie:

- szybkość instalacji, uruchamiania i działania
- prosta instalacja
- środowisko działa "out-of-box" (korzystam z MiKTeX)
- wbudowana przeglądarka PDF z możliwością zintegrowania z głównym oknem programu (opcja przydatna w szczególności dla posiadaczy większych monitorów)
- synctex dla PDF! (jedyny edytor jaki znam posiadający tę opcję)
- obsługa R Sweave (jedyny edytor jaki znam posiadający tę opcję)
- możliwość dostosowania autouzupełniania do własnych potrzeb
- przyjemny, przemyślany interfejs

  #1 27.07.2011 18:56

program "wykrzacza się" przy otwieraniu plików (Plik->Otwórz lub Ctrl+O). beznadzieja. do czego to w ogóle ma służyć? to jakiś fakeware nic więcej.