To już koniec telewizorów 3D, naprawdę koniec (tym razem)

To już koniec telewizorów 3D, naprawdę koniec (tym razem)

To już koniec telewizorów 3D, naprawdę koniec (tym razem)
Mariusz Błoński
20.01.2017 22:26

Rodziło się w bólach i umierało powoli. W końcu umarło. Ile znacie osób, które mają telewizor 3D? I jak często właściciele takich urządzeń korzystają z funkcji 3D? No właśnie.

To było nieuniknione. Dwaj ostatni wielcy producenci telewizorów, LG oraz Sony, kończą przygodę z trójwymiarową (a właściwie stereoskopową) TV. W bieżącym roku żadna z tych firm nie zaproponuje nowego modelu wyposażonego w funkcję 3D. Jak stwierdzili przedstawiciele LG, 3D nie było czynnikiem, dla którego klienci kupowali nowy telewizor. Z kolei przedstawiciele Sony oświadczyli, że decyzja o rezygnacji z tego typu urządzeń jest podyktowana trendami rynkowymi.

Inni poszli po rozum do głowy już wcześniej. Samsung w 2016, a Vizio w 2013 zaprzestali produkcji nowych modeli z 3D. Nie oferują ich też Sharp, TCL oraz Hisense.

Większe zainteresowanie telewizorami 3D rozpoczęło się w 2010 roku wraz z sukcesem kinowego „Avatara”. Technologia trafiła więc do niektórych modeli, a korzystanie z niej wymagało użycia specjalnych okularów oraz – oczywiście – odpowiednio przygotowanego materiału telewizyjnego.

Telewizyjne 3D nigdy nie zyskało na popularności. Dlatego też z technologii tej zrezygnowali nadawcy. ESPN zamknął swój kanał 3D w roku 2013, a rok wcześniej zrobił to DirecTV. Oczywiście na rynku dostępnych jest sporo płyt Blu-ray z filmami 3D. Jeśli jednak chcemy je o obejrzeć musimy skorzystać albo z projektora, albo z telewizora wyprodukowanego nie później niż w roku 2016.

Popularność „Avatara” tylko na chwilę zwiększyła zainteresowanie telewizorami z 3D. Ich sprzedaż regularnie spadała od roku 2012. Wówczas rynkowa wartość sprzedanych telewizorów z 3D stanowiła jeszcze 23% całego rynku. W roku 2016 odsetek ten spadł do zaledwie 8%. Podobnie stało się z odtwarzaczami Blu-ray zdolnymi do czytania zawartości 3D. O ile w roku 2012 wartość tego rynku stanowiła 40% wartości całego rynku odtwarzaczy Blu-ray, to obecnie jest to 11%.

Są też i tacy, którym będzie brakowało telewizorów 3D. Kilka tysięcy osób podpisało petycję, w której proszą LG o powrót do tej technologii. Tak mała grupa nie zapewni jednak firmie odpowiedniego zbytu.

Nie można oczywiście wykluczyć, że w przyszłości 3D TV znowu się pojawi. Mało jest jednak prawdopodobne, by technologia ta mogła podbić serca widzów, jeśli będą musieli oni nosić specjalne okulary i siedzieć w określonym miejscu, dla wywołania prostego efektu stereoskopowego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (187)