Trójwymiarowe mapy Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Google rozszerza zestaw swoich rozwiązań związanych z mapami o narzędzie do podglądu zdjęć satelitarnych. Wcześniej podobny produkt pod nazwą WorldWind stworzyła agencja NASA. Rozwiązanie Google jest jednak skalowalną i niezwykle konkurencyjną platformą.

Google Earth, bo o tej aplikacji mowa, dostępny jest w trzech wersjach: podstawowej i darmowej oraz dwu rozszerzonych - Plus i Pro (ta ostatnia w faze beta posiada także darmową siedmiodniową wersję testową). Do podstawowych funkcjonalności Google Earth (dostępnych także w wersji podstawowej) należy budowanie trójwymiarowych obrazów największych miast w USA, generowanie trójwymiarowego obrazu terenu (gór, zatok, wzniesień) i intergracja z mechanizmami wyszukiwania Google, pozwalającymi na znalezienie hoteli czy restauracji.

Kosztujące 20 dol. Google Plus pozwalają na integrację programu z systemem GPS oraz oznaczanie i import informacji. Google Earth Pro (kosztujące 400 dol. za rok używania) pozwala także na generowanie wydruków w wysokiej rozdzielczości na potrzeby GIS. Wersję podstawową Google Earth można pobrać ze strony twórców.

Google Earth nie jest pierwszą inicjatywą Google zorientowaną na ogólnopojętą kartografię. Od pewnego czasu dostępny jest serwis Google Maps, którego funkcjonalność częściowo odwzorowana jest w Google Earth. Serwis map pozwala bowiem na podgląd satelitarny całego świata oraz podgląd uproszczonego schematu ulic amerykańskich i brytyjskich miast. Google Maps posiadają nawet wbudowaną wyszukiwarkę miejsc użyteczności publicznej (np. lokali gastronomicznych) i kartowania trasy między dwoma punktami (obie dostępne także w Google Earth).

Mapy są stopniowo uzupełniane i tak niedawno jeszcze niewyraźny i w niskiej rozdzielczości obraz satelitarny Wrocławia od przeszło tygodnia jest na tyle precyzyjny, że bez większych problemów odszukaliśmy na nim siedzibę naszej redakcji. ;-) Niestety - część miasta jest ujęta w niższej rozdzielczości, a ta w wyższej pochodzi sprzed min. 2 lat. Jednakże dynamiczny rozwój Google Maps pozwala wierzyć, że sytuacja ta będzie stale poprawiała się.

© dobreprogramy
s