Trzy wielkości modularnego smartfona Google. Producenci modułów dla Ary otrzymują instrukcje

Strona główna Aktualności

O autorze

O projekcie Ara mieliśmy już okazję pisać nie raz. Modularny smartfon tworzony we współpracy Google z Motorolą ma po równi szanse, by stać się wielkim hitem lub równie dotkliwą porażką marketingową. Koncepcja modularnego smartfona rozwinęła się w ciągu ostatnich miesięcy, a rezultatem tego jest wydanie Module Development Kit, czyli zestawu instrukcji dotyczących budowy części. Owe instrukcje trafiły w ręce producentów sprzętu, którzy wyprodukują dla Google podzespoły użyte do projektu.

Z dokumentów wynika między innymi, że telefon będzie mógł wykorzystywać kilka baterii, które po rozładowaniu można będzie wymienić bez wyłączania urządzenia. Możliwe będzie również wymienienie aparatu fotograficznego, gdy na rynek wejdzie nowy, nowocześniejszy model. Wszystkie elementy mogą być zdobione uprzednio przygotowanymi dodatkami, tworzonymi nawet i za pomocą wydruków 3D.

Centralną jednostką Ary jest tzw. endo, czyli szkielet, do którego przyczepiane mają być moduły. Endo będzie dostępne w trzech rozmiarach – małym, średnim i dużym. Pozwoli to na dopasowanie się do potrzeb klienta i w zależności od potrzeb, da mu możliwość wyboru między małym urządzeniem, a czymś na miarę fabletu. Duże urządzenia oczywiście będą miały więcej miejsca na moduły i najprawdopodobniej będą droższe od swoich mniejszych odpowiedników. Owe moduły będą utrzymywane za pomocą elektropermanentnych magnesów, które zapewnią stabilną i łatwą w użyciu konstrukcję.

Ara wywodzi się z projektu Phoneblocks, zainicjowanego przez holenderskiego wynalazcę Dave'a Hakkensa, i mimo bycia własnością Motoroli, nie została sprzedana Lenovo na początku tego roku. Finalna konstrukcja ma być gotowa pod koniec tego roku i trafi do sprzedaży na początku 2015.

Google zaplanowało konferencję dla deweloperów, która ma się odbyć w następnym tygodniu w Mountain View w stanie Kalifornia.

© dobreprogramy

Komentarze