Ubuntu 17.10 obsłuży każdą nową drukarkę, ułatwi logowanie do hotspotów

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Ubuntu 17.10 przyciąga uwagę przede wszystkim za sprawą porzucenia pulpitu Unity i zastąpienia go nieco zmodyfikowanym GNOME Shellem. Nie oznacza to jednak, że niczego innego tam nie znajdziemy. Deweloperzy Canonicala intensywnie pracują nad nowościami w samym systemie operacyjnym – i to takimi, które mogą znacząco ulepszyć doświadczenie użytkownika.

Format paczek z oprogramowaniem snap będzie miał jeszcze większe znaczenie w Ubuntu. W zasobach jego sklepu jest już niemal tysiąc aplikacji, a wciąż dodawane są kolejne, ostatnio wgrano tam systemowy monitor GNOME. Co jednak najważniejsze, możliwe będzie zarządzanie snapami bez konieczności posiadania konta w usłudze Ubuntu One. Demon snapd otrzymał wsparcie dla uwierzytelniania poprzez PolicyKit, co pozwoli na użycie w tym celu tej samej pary login/hasło, co stosowana do logowania się do systemu.

Rozszerzono wsparcie dla bezprzewodowego drukowania bez sterowników, wprowadzone w Ubuntu 17.04. Po dodaniu obsługi QPDF 7.0 i filtrów CUPS 1.17.0, możliwe stało się wykorzystanie języka wydruku PCLm, używanego przez producentów drukarek zrzeszonych w stowarzyszeniu Mopria (obecnie Canon, HP, Samsung, Xerox, Lexmark i Konica Minolta) do drukowania po Wi-Fi Direct. Ubuntu obsługiwać więc będzie wszystkie znane standardy bezprzewodowego druku. To w praktyce koniec kłopotów z drukarkami pod Linuksem, przynajmniej tymi nowszymi drukarkami.

Zmiany w NetworkManagerze pomogą w korzystaniu z punktów dostępowych Wi-Fi, wykorzystujących portale logowania (captive portals). W domyślnej instalacji systemu znalazł się mechanizm wykrywania takich portali. Jeśli wykryte zostanie, że dostęp do Wi-Fi oferowany jest poprzez taki właśnie portal, Network Manager wyświetli jego stronę logowania. Proces wykrywania wykorzystuje połączenie z serwerami Ubuntu, jeśli ktoś jest z tego niezadowolony, będzie mógł wyłączyć wykrywanie w ustawieniach prywatności.

Oczywiście trwa też integracja nowych wersji komponentów systemowych i najważniejszych aplikacji. Nowe Ubuntu docelowo bazować ma na najnowszym kernelu 4.13, z GNOME 3.26, LibreOffice 5.4.1 i Chromium 60.

© dobreprogramy