Ulepszony Touchégg z graficznym interfejsem

Strona główna Aktualności

O autorze

Touchégg to wydane na licencji GPL narzędzie, dzięki któremu możliwe jest wykorzystanie technologii multitouch w środowiskach graficznych systemu Linux.

Touchégg umożliwia przypisywanie różnych akcji do gestów wykonanych wieloma palcami na gładziku. Program powstał specjalnie dla Ubuntu i korzysta z rozwijanego przez Canonical frameworka uTouch. O wydaniu pierwszej wersji Touchégg pisaliśmy w styczniu, i wtedy było to toporne i trudne w konfiguracji narzędzie. W wydanej dziś wersji 0.2 sytuacja uległa wyraźnej poprawie.

Wielodotykowe gesty mogą być przypisane do akcji takich, jak minimalizacja i maksymalizacja okien, zmiana rozmiaru, pokazanie pulpitu, emulacja funkcji myszki i podobne. Wydana niedawno wersja 0.2 programu poszerza te możliwości poprzez dodanie obsługi stuknięcia pięcioma palcami oraz stuknięcia i przeciągnięcia dwoma, trzema, czterema i pięcioma palcami. Do palety obsługiwanych akcji myszki dodano MOUSE_MOVE, LEFT_BUTTON_CLICK, MOVE_WINDOW, RUN_COMMAND, DRAG_AND_DROP oraz SEND_KEYS. Jednak najbardziej oczekiwaną przez użytkowników nowością jest graficzny interfejs użytkownika, który umożliwia konfigurację akcji bez edycji pliku konfiguracyjnego.

Wersja rozwojowa narzędzia Touchégg dla Ubuntu 10.10 dostępna jest wraz z kodem źródłowym na stronach producenta. Możliwości programu oraz interfejs graficzny prezentuje film udostępniony przez twórcę projektu. Aplikacja z racji rozwojowego charakteru może jeszcze działać niestabilnie.

© dobreprogramy