Uwaga, centrum sterowania iOS 11 nie wyłącza wcale WiFi ani Bluetooth

Strona główna Aktualności

O autorze

Zdarza Wam się wyłączać WiFi oraz Bluteooth w telefonie, kiedy z nich nie korzystacie? Mi się zdarza. Powodów może być wiele, od chęci oszczędzenia baterii po względy bezpieczeństwa. Moje dotychczasowe przyzwyczajenie było proste, otwierałem centrum sterowania i tam wyłączałem interfejsy korzystające z radia.

Okazuje się jednak, że w nowej wersji systemu iOS 11 zachowanie przycisków przełączających sieć WiFi oraz Blutetooth za pomocą centrum sterowania zostało zmienione. Użytkownicy w różnych miejscach w sieci zaczęli zwracać uwagę na to, że wyłączenie WiFi lub Bluetooth w rzeczywistości nie wyłącza wcale tych interfejsów. Podniosły się zarzuty, że to bug i że zwracano na to uwagę we wcześniejszych wersjach beta, ale nie zostało to poprawione.

Jak wyjaśnił to właśnie Apple na stronach wsparcia technicznego, przyciski WiFi oraz Blutetooth w centrum sterowania nie wyłączają nadajników radiowych, a jedynie rozłączają telefon z podłączonymi do niego akcesoriami. Mimo tego, zarówno WiFi, jak i Bluetooth pozostają nadal aktywne. Apple zdecydował się na takie rozwiązanie, żeby zapewnić działanie takich usług i urządzeń jak AirDrop, AirPlay, Apple Pencil, Apple Watch, Hotspot czy Handoff.

Co więcej, nawet jeśli skorzystamy z kontrolek w centrum sterowania do rozłączenia urządzeń WiFi lub Bluetooth, połączenia zostaną nawiązane ponownie, automatycznie, o godzinie 5 rano następnego dnia lub po restarcie urządzenia.

Trudno powiedzieć, czy takie zachowanie ma sens czy też nie, faktem jest jednak, że kontrolki WiFi oraz Blutetooth w centrum sterowania mogą wprowadzić użytkownika w błąd. Dają mylne wyobrażenie co do operacji, które wydaje nam się, że wykonujemy. Jeśli faktycznie chcemy wyłączyć te interfejsy, musimy udać się do ustawień systemu i tam w opcjach WiFi lub Bluetooth skorzystać z odpowiedniego przełącznika. Nie ma lekko...

© dobreprogramy
s