Użytkownicy OpenOffice nie chcą wstążki

Strona główna Aktualności

O autorze

Mniej więcej dwa tygodnie temu twórcy OpenOffice.org zaprezentowali pierwszy prototyp nowego interfejsu użytkownika opartego na wstążce znanej z Microsoft Office 2007. Projekt został chłodno przyjęty przez społeczność OpenOffice - użytkownicy pakietu nie szczędzili słów krytyki wobec nowego GUI.

Interfejsowi oberwało się głównie za to, że jest wstążką. Wielu użytkownikom nie podobały się liczne podobieństwa do Office 2007. Część z nich podkreślała, że sami klienci Microsoftu często zarzucają interfejsowi Ribbon słabą intuicyjność i trudności z odnalezieniem niektórych opcji. Określali oni projekt nowego GUI jako "przerażający pomysł" czy też "głupi interfejs dla idiotów", a pojedyncze głosy broniące wstążki ginęły w morzu krytyki.

Pojawiały się także merytoryczne wpisy. Część komentujących zwracała uwagę, że interfejs oparty na wstążce niepotrzebnie zajmuje dużo miejsca na ekranie. Można było spotkać się także z sugestiami, że proponowane zmiany nie uwzględniają istnienia matryc panoramicznych, przez co ich przestrzeń po prawej i lewej stronie jest niezagospodarowana.

Trudno w takiej sytuacji oczekiwać, że OpenOffice.org pojawi się najbliższej przyszłości z interfejsem opartym na wstążce. Zmiany w GUI są jednak konieczne i twórcy będą musieli znaleźć rozwiązanie, które zadowoli przynajmniej część użytkowników - pytanie tylko, w którą stronę skierują swoje wysiłki?

© dobreprogramy
s