AMD czy Nvidia? Na tym sprzęcie najczęściej grają użytkownicy Linuxa

AMD czy Nvidia? Na tym sprzęcie najczęściej grają użytkownicy Linuxa
02.02.2021 14:58
AMD króluje na Linuxie /fot. Pixabay
AMD króluje na Linuxie /fot. Pixabay

W ubiegłym tygodniu CEO AMD Lisa Su przedstawiła wyniki finansowe firmy. Czerwoni mają się dobrze, a za nimi rekordowy rok i ostatni kwartał. Wzrost udziałów AMD na rynku potwierdzają także dane z serwisu ProtonDB, gromadzącego informacje o Linuxowych graczach.

Serwis Boiling Steam, poświęcony tematom związanym z gamingiem na Linuxie, dokonał analizy danych z ProtonDB. To baza analogiczna do SteamDB, z tymże oparta na Protonie, czyli narzędziu umożliwiającym uruchamianie gier ze Steama. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, z jakiego sprzętu częściej korzystają Linuxowi gracze.

Dane pochodzą z ostatnich dwóch lat, a więc bardzo rozwojowego okresu dla AMD oraz Nvidii. Serwis przedstawił zestawienia dla GPU (AMD kontra Nvidia) i CPU (AMD kontra Intel), ale tylko w przypadku zestawów z dedykowanymi kartami graficznymi. Szczególnie interesująco wygląda ten drugi wykres, ale Boiling Steam zebrał także kilka dodatkowych smaczków.

AMD wygrywa pod względem procesorów na Linuxie

AMD wzrosło w rankingu procesorów ProtonDB w ciągu dwóch lat z poziomu 27 proc. do ponad 50 proc. W przypadku GPU również zaobserwowano znaczny wzrost, chociaż już nie tak duży. Czerwoni wzrośli z 25 proc. do około 40 proc. Analizy dokonano na podstawie 111 tysięcy raportów z Protona, ale część z nich została odrzucona w badaniu, ponieważ wzięto pod uwagę tylko zestawy CPU+GPU.

źródło: Boiling Steam
źródło: Boiling Steam
źródło: Boiling Steam
źródło: Boiling Steam

Dane pozwoliły odkryć także ciekawe wzorce. Posiadacze procesora AMD bardzo często wykorzystują także GPU od czerwonych. Szczególnie dotyczy to użytkowników specyficznych dystrybucji Linuxa, w tym Arch, Gentoo, Slackware, KdeNeon, Fedora, Deepin czy Void. Pod względem technicznym połączenie GPU i CPU od AMD tak naprawdę niczego nie daje. Po prostu sprzęt od czerwonych coraz częściej staje się rozsądnym wyborem.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)