AMD czy Nvidia? Na tym sprzęcie najczęściej grają użytkownicy Linuxa

AMD króluje na Linuxie /fot. Pixabay
AMD króluje na Linuxie /fot. Pixabay
Arkadiusz Stando

02.02.2021 14:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ubiegłym tygodniu CEO AMD Lisa Su przedstawiła wyniki finansowe firmy. Czerwoni mają się dobrze, a za nimi rekordowy rok i ostatni kwartał. Wzrost udziałów AMD na rynku potwierdzają także dane z serwisu ProtonDB, gromadzącego informacje o Linuxowych graczach.

Serwis Boiling Steam, poświęcony tematom związanym z gamingiem na Linuxie, dokonał analizy danych z ProtonDB. To baza analogiczna do SteamDB, z tymże oparta na Protonie, czyli narzędziu umożliwiającym uruchamianie gier ze Steama. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, z jakiego sprzętu częściej korzystają Linuxowi gracze.

Dane pochodzą z ostatnich dwóch lat, a więc bardzo rozwojowego okresu dla AMD oraz Nvidii. Serwis przedstawił zestawienia dla GPU (AMD kontra Nvidia) i CPU (AMD kontra Intel), ale tylko w przypadku zestawów z dedykowanymi kartami graficznymi. Szczególnie interesująco wygląda ten drugi wykres, ale Boiling Steam zebrał także kilka dodatkowych smaczków.

AMD wygrywa pod względem procesorów na Linuxie

AMD wzrosło w rankingu procesorów ProtonDB w ciągu dwóch lat z poziomu 27 proc. do ponad 50 proc. W przypadku GPU również zaobserwowano znaczny wzrost, chociaż już nie tak duży. Czerwoni wzrośli z 25 proc. do około 40 proc. Analizy dokonano na podstawie 111 tysięcy raportów z Protona, ale część z nich została odrzucona w badaniu, ponieważ wzięto pod uwagę tylko zestawy CPU+GPU.

źródło: Boiling Steam
źródło: Boiling Steam
źródło: Boiling Steam
źródło: Boiling Steam

Dane pozwoliły odkryć także ciekawe wzorce. Posiadacze procesora AMD bardzo często wykorzystują także GPU od czerwonych. Szczególnie dotyczy to użytkowników specyficznych dystrybucji Linuxa, w tym Arch, Gentoo, Slackware, KdeNeon, Fedora, Deepin czy Void. Pod względem technicznym połączenie GPU i CPU od AMD tak naprawdę niczego nie daje. Po prostu sprzęt od czerwonych coraz częściej staje się rozsądnym wyborem.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)