Vista z domyślnie ograniczonym firewallem

Strona główna Aktualności

O autorze

Zapora sieciowa w nadchodzącym systemie Windows Vista będzie miała domyślnie ograniczoną funkcjonalność. Decyzja spowodowana jest wpływem próśb klientów korporacyjnych. Po instalacji, firewall będzie ograniczał tylko ruch przychodzący, ochronę połączeń wychodzących trzeba będzie konfigurować samodzielnie.

Microsoft wyjaśnia, że do pełnego ustawienia firewalla potrzebna jest spora wiedza techniczna i jest to raczej zadanie dla administratora, nie zwykłego użytkownika. Poza tym, specjaliści twierdzą, że głównym zadaniem zapory jest obrona przed atakami z zewnątrz. W większości dużych firm zarządzanie firewallami jest realizowanie centralnie, więc wygodniejsze dla nich jest właśnie takie domyślne zachowanie.

Firma przypomina, że firewall będzie tylko jednym ze składników całej nowej warstwy zabezpieczeń w Viście. Prócz niego, ochroną użytkownika zajmować się będą także User Account Control, służący do zarządzania uprawnieniami użytkowników i Windows Defender, do ochrony przed oprogramowaniem szpiegującym (spyware) i reklamowym (adware).

© dobreprogramy
s