Zawsze Połączeni z eSIM w Windowsie 10. A co z wyłącznikiem?

Zawsze Połączeni z eSIM w Windowsie 10. A co z wyłącznikiem?

Zawsze Połączeni z eSIM w Windowsie 10. A co z wyłącznikiem?
01.06.2017 15:52

Z nowej generacji laptopami z Windowsem 10 nie będziemy jużmusieli szukać otwartych Wi-Fi w miejscach publicznych. Stałąłączność przez sieć komórkową zagwarantować ma technologiaeSIM, która na dobre kończy z koncepcją komputera odłączonego odsieci. Podczas targów Computex 2017 Microsoft ogłosił, że takiewłaśnie maszyny stworzą ASUS, Huawei, HP, Lenovo, VAIO i Xiaomi.Pozostaje mieć tylko nadzieję, że czasem eSIM będzie możnawyłączyć.

O wsparciu dla technologii eSIM firma z Redmond wspominała już wzeszłym roku, podczas konferencji WinHEC 2016. Miała być onaprzepustką do świata zawsze połączonych urządzeń (AlwaysConnected PCs), które łączą się ze sobą przez sieć niezależnieod warunków, bez konieczności kombinowania z fizycznymi kartamiSIM.

Nie do końca wiadomo, czym faktycznie jest eSIM w rozumieniuMicrosoftu – a od tego sporo zależy. Niektóre z rozwiązań tegotypu to po prostu karty SIM wbudowane w modem LTE. Takie modemyoferuje już np. Qualcomm, stosowane są dziś w przemyślesamochodowym – praktycznie każde auto z wyższej półki mawbudowane takie eSIM-y, wykorzystywane do łączenia się z serweramiproducenta, dla diagnostyki, telematyki i bezpieczeństwa.

GSMA Connected Living: An introduction to the Embedded SIM

Drugi rodzaj eSIM to rozwiązanie czysto software’owe, dowolnieprogramowalne, uruchamiane na procesorze pasma podstawowego modemu –daje ono znacznie większą elastyczność producentom sprzętu,uniezależnia ich od operatorów telekomunikacyjnych, ale uważa się,że jest ono bardziej podatne na cyberataki.

By sprawę jeszcze bardziej skomplikować, istnieją też zdalnieprogramowalne fizyczne eSIM-y, mające dość własnej pamięci, bypomieścić profile wielu operatorów komórkowych. Takie urządzeniemoże swobodnie się przełączać między operatorami – i to jestwłaśnie rozwiązanie stosowane przede wszystkim przez Apple, abardzo nie podobające się operatorom.

Na co zdecyduje się Microsoft? Z zapowiedzi wynika, żeużytkownik Zawsze Połączonego Peceta będzie mógł z poziomuinterfejsu Windows 10 wybrać sobie operatora sieci komórkowej, uktórego aktywuje plan komunikacyjny. Z drugiej jednak stronyMicrosoft mówi o ścisłej współpracy z partnerami wśródoperatorów mobilnych, więc niewykluczone, że ten wybór będziewłaśnie ograniczony do partnerów Microsoftu. Jak to się będziemiało do wymogów rejestracji kart SIM, obowiązujących w wielukrajach, w tym w Polsce? Zapewne przełożą się one po prostu naobowiązek rejestrowania całych komputerów z eSIM-em.

Intel z Asusem prezentują Zawsze Połączonego notebooka
Intel z Asusem prezentują Zawsze Połączonego notebooka

W tę grę wchodzi na pewno Intel. Niebiescy ogłosilijuż, że inwestują w rozwój eSIM i gigabitowego LTE, będą teżwspółpracowali z Microsoftem w dziedzinie testowaniakompatybilności rozwiązań eSIM w modemach XMM 7260i 7360 zpracującymi pod kontrolą Windowsa 10 zawsze podłączonymikomputerami, takimi jak notebook Asus Kukuna.

Chcecie być zawsze połączeni?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)