reklama

W App Store Apple ma władzę absolutną

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

O tym, że Apple traktuje twórców oprogramowania dla swoich urządzeń dość autorytatywnie, wiadomo nie od dziś. Każdy kto udostępnia w App Store aplikacje dla iPhone'a, iPoda Touch lub iPada musi zaakceptować umowę licencyjną, jaka obowiązuje między nim a Apple. Treść tej umowy była dotychczas nieznana szerszej publiczności, gdyż jej publikowanie bez zgody Apple jest zabronione. Dzięki udostępnieniu w App Store aplikacji stworzonych przez NASA fundacja EFF zdołała upublicznić zapisy iPhone Developer Program License Agreement - NASA jako agenda rządowa jest bowiem zobowiązana do jej udostępnienia na podstawie amerykańskiej ustawy o wolności informacji.

Na co więc może pozwolić sobie Apple w relacjach z twórcami aplikacji? Zakres kompetencji jest niemal nieograniczony - zaczynając od prawa do usunięcia programu z App Store w dowolnej chwili bez podawania powodu takiego działania, kończąc na ograniczonej odpowiedzialności za podejmowane decyzje, za które twórcy aplikacji przysługuje rekompensata nie większa niż 50 dolarów. Co więcej Apple może odrzucić wniosek o przyjęcie aplikacji do App Store nawet jeśli spełni ona wszelkie wymogi formalne. Ponadto twórca takiego nieprzyjętego programu ma zakaz rozpowszechniania go poprzez konkurencyjne serwisy. W umowie znajdziemy także zapisy mówiące o obowiązku korzystania z udostępnionych narzędzi programistycznych jedynie zgodnie z przeznaczeniem i zakazie ingerowania w oprogramowanie stworzone przez Apple. Przykłady paragrafów o podobnym charakterze można by mnożyć.

Jak zauważa EFF, umowa między Apple a twórcą oprogramowania jest dość jednostronna i faworyzuje wyłącznie producenta iPhone'ów. Brak konkurencji w sposobie legalnej dystrybucji aplikacji dla mobilnych produktów Apple sprawia, że App Store stawia deweloperów na przegranej pozycji i niemożliwa jakąkolwiek walkę o swoje racje.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieKosztuje prawie milion złotych rocznie. Aplikacja mObywatel oferuje bardzo mało