Wacom pokazał ogromne tablety do rysowania – ekrany mają aż 32 cale

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Profesjonalni rysownicy i artyści mogą już zacząć zbierać pieniądze. Na targach CES Wacom pokazał nowe urządzenia do rysowania z linii Cintiq Pro, czyli ogromne ekrany z czułymi, zaawansowanymi piórkami. Tablety te mają przekątne 24 i 32 cale.

Nowe Cintiq Pro były zapowiadane w lipcu, a zwiedzający targi pierwszy raz mogli zobaczyć je na żywo i sprawdzić ich możliwości w programach do rysowania (na przykład ArtRage). Urządzenia są przeznaczone przede wszystkim dla ilustratorów, animatorów i osób zajmujących się retuszowaniem zdjęć. Latem ubiegłego roku wprowadzone zostały tablety 13- i 16-calowe, na większe musieliśmy poczekać pół roku.

Ekrany o przekątnych mierzących 24 lub 32 cale według zapowiedzi mają rozdzielczość 4K i doskonale odwzorowują barwy. Cała powierzchnia tabletów została przykryta szkłem. Ze względu na rozmiar na krawędziach nie znalazły się przyciski dotykowe, zwane Express Keys, które można konfigurować według własnych potrzeb. Można za to dokupić pilot, który da dostęp do nich. Na górnej krawędzi znalazły się jednak przyciski dotykowe.

Siłą tych tabletów jest jednak nie ekran, a piórko Pen Pro 2, rozpoznające 8192 stopnie nacisku i nachylenie względem powierzchni tabletu. Warto też dodać, że 24-calowe tablety będą dostępne w dwóch wariantach – działające tylko z piórkiem lub z piórkiem i jako ekran dotykowy. 32-calowy będzie dostępny tylko w wariancie pen-and-touch, ale dotyk nie będzie aktywny w obecności piórka i będzie można wyłączyć go programowo, jak we wszystkich innych modelach.

24-calowy model wejdzie na rynek w lutym, będzie kosztował 2 tys. dolarów. Większy, za 3,3 tys. dolarów, będzie można kupić wiosną. Jedno jest pewne – nie jest to sprzęt rysowania w domu. Domorośli malarze mogą próbować uzbierać na kosztującą zaledwie tysiąc dolarów wersję 13-calową.

© dobreprogramy