reklama

Wardriving w Warszawie

Strona główna Aktualności

O autorze

Kaspersky Lab

, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował ciekawy artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi oraz urządzeń Bluetooth w Warszawie. Badanie zostało przeprowadzone 20 i 21 lutego 2007 r. w najbardziej ruchliwych miejscach Warszawy, takich jak centra handlowe, lotnisko, Dworzec Centralny oraz ulice w centrum miasta.

Jak czytamy w raporcie, w zakresie bezpieczeństwa sieci WiFi w Warszawie, sytuacja wygląda podobnie jak w całej Unii Europejskiej. Pod względem szyfrowania, Warszawa (58% szyfrowanych sieci) plasuje się pomiędzy innymi miastami europejskimi: Paryż (70%), Hanower (44%) oraz Londyn (50%). W przypadku wykrytych urządzeń wyposażonych w technologię bluetooth, 11% z nich było podatnych na ataki pozwalające na rozprzestrzenianie się złośliwego kodu bez wiedzy użytkowników.

Specyficzną cechą warszawskich sieci WiFi jest wykorzystywanie adresów URL w nazwach punktów dostępowych - mówi Vitaly Kamluk, analityk z Kaspersky Lab. Być może jest to zjawisko przejściowe, jednak w Warszawie dość wyraźne zaznaczone w porównaniu z innymi miastami, w których zaobserwowano ten trend. Może to stanowić metodę rozprzestrzeniania szkodliwych programów - użytkownik widzi adres sieci na liście dostępnych sieci, wybiera sieć za pomocą swojej przeglądarki - w efekcie na jego komputer zostaje pobrany szkodliwy program. Na razie jednak adresy URL w nazwach punktów dostępowych wykorzystywane są tylko w celach reklamowych.

Artykuł zawiera wiele ciekawych informacji o warszawskich sieciach bezprzewodowych, takich jak informacje o prędkościach transmisji danych, producentach sprzętu, szyfrowaniu danych czy rodzajach sieci. Ponadto znaleźć w nim można cenne informacje na temat wykorzystywania urządzeń z bluetooth.

Badanie polegało wyłącznie na przeanalizowaniu konfiguracji, do której dostęp za pomocą połączenia bezprzewodowego może uzyskać każdy. Żadne dane nie zostały przechwycone ani zaszyfrowane. Raport nie zawiera informacji o fizycznej lokalizacji punktów dostępowych ani dokładnych nazw wykrytych sieci.

Zapraszamy do lektury raportu Wardriving w Warszawie

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama