Wi-Fi w Pendolino już po pierwszych udanych testach

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Po licznych obietnicach i przedłużających się negocjacjach wreszcie otrzymaliśmy konkretną informację dotyczącą WiFi w składach Pendolino. Jak poinformował Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA, właśnie odbyły się pierwsze testy, które wypadły obiecująco. NIestety, nie świadczy to jeszcze, że Wi-Fi pojawi się już wkrótce: zespół techników instalować będzie je sukcesywnie zgodnie z harmonogramem, który pokrywać się będzie z okresowymi przeglądami składów.

Spółka przestawi harmonogram tuż po otrzymaniu projektu technicznego na instalację WiFi, który ma wpłynąć w styczniu. Jak na razie prowadzone są jeszcze negocjacje, dlatego nie ujawniono informacji dotyczących kosztów. Z komunikatu dowiadujemy się również, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że prace instalacyjne wymagać będą ingerencji w poszycie pojazdu.

Pod względem samej łączności PKP planuje łączyć sygnał od wielu operatorów GSM, by następnie udostępniać go pasażerom. Jak informowaliśmy, instalacja wymagać będzie pięciu anten na każdym pociągu. Co więcej, w planach jest również montaż repeatorów, które zapewnią odpowiednią moc sygnału.

Opóźnienia ze wdrożeniem związane są z przedłużającymi się negocjacjami między producentem Pendolino, firmą Alstom, a polskim T-Mobile. Umowa z producentem taboru stanowi, że PKP nie może dowolnie ingerować w konstrukcję. Poskutkuje to utratą gwarancji. Przypominamy, że z posiadanych składów pasażerskich przez spółkę jedynie Pendolino nie zostało wyposażone w WiFi. Usługa dostępna jest za to w Dartach i Flirtach.

Saga z Pendolinio i WiFi ciągnie się już latami. Co chwilę otrzymujemy kolejne obietnice szybkiego wdrożenia. Ostatnim razem przedstawiciele zapewniali, że darmowym Internetem będziemy mogli się cieszyć we wszystkich składach tuż po sezonie wakacyjnym 2017 roku. Niewiele się jednak od tamtego czasu zmieniło, wiec dopóki PKP nie udostępni harmonogramu instalacji WiFi, należy wstrzymać się z przedwczesną radością.

© dobreprogramy