Francja. Restauratorzy aresztowani za udostępnienie Wi-Fi

Francja. Restauratorzy aresztowani za udostępnienie Wi-Fi05.10.2020 14:42
Francja. Restauratorzy aresztowani za udostępnienie Wi-Fi

Co najmniej pięciu właścicieli restauracji i barów we francuskim mieście Grenoble zostało zatrzymanych przez policję – donosi serwis Privacy News Online. Zarzut? Udostępniali swoim gościom Wi-Fi w sposób niezgodny z prawem.

Sprawa jest dość kuriozalna, jak określają ją lokalne media, ale istotnie ma podstawę prawną. Przyjęta przez francuski rząd ustawa nr 2006-64, zwana potocznie ustawą antyterrorystyczną, wymusza na wszystkich podmiotach oferujących dostęp do sieci gromadzenie logów. A dokładniej rzecz ujmując, historii połączeń wychodzących i przychodzących, z uwzględnieniem adresów kart sieciowych.

Mimo iż Europejski Trybunał Sprawiedliwości w 2014 r. formalnie uchylił tę dyrektywę, lokalne władze konsekwentnie domagają się jej respektowania.

W takim przypadku nie ma najmniejszego znaczenia, czy dostępu chroni hasło czy nie. Wystarczy, że SSID zostaje rozgłoszony publicznie, a taka sieć z miejsca klasyfikowana jest jako oferowana globalnie.

Jednocześnie w myśl rzeczonego zapisu dostawcą internetu są nie tylko firmy świadczące usługi połączenia szerokopasmowego, ISP, ale także m.in. właśnie operatorzy hotspotów. Dokładnie tacy jak zatrzymani we wrześniu br. właściciele restauracji i barów w Grenoble.

Za brak wymaganych logów grożą im naprawdę dotkliwe kary; do roku pozbawienia wolności i maksymalnie 75 tys. euro (ok. 336,5 tys. zł) kary finansowej. Pomoc prawną dla oskarżonych zapowiada UMIH, francuski związek zawodowy hotelarzy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)