Francja. Restauratorzy aresztowani za udostępnienie Wi‑Fi

Francja. Restauratorzy aresztowani za udostępnienie Wi-Fi
Piotr Urbaniak

05.10.2020 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co najmniej pięciu właścicieli restauracji i barów we francuskim mieście Grenoble zostało zatrzymanych przez policję – donosi serwis Privacy News Online. Zarzut? Udostępniali swoim gościom Wi-Fi w sposób niezgodny z prawem.

Sprawa jest dość kuriozalna, jak określają ją lokalne media, ale istotnie ma podstawę prawną. Przyjęta przez francuski rząd ustawa nr 2006-64, zwana potocznie ustawą antyterrorystyczną, wymusza na wszystkich podmiotach oferujących dostęp do sieci gromadzenie logów. A dokładniej rzecz ujmując, historii połączeń wychodzących i przychodzących, z uwzględnieniem adresów kart sieciowych.

Mimo iż Europejski Trybunał Sprawiedliwości w 2014 r. formalnie uchylił tę dyrektywę, lokalne władze konsekwentnie domagają się jej respektowania.

W takim przypadku nie ma najmniejszego znaczenia, czy dostępu chroni hasło czy nie. Wystarczy, że SSID zostaje rozgłoszony publicznie, a taka sieć z miejsca klasyfikowana jest jako oferowana globalnie.

Jednocześnie w myśl rzeczonego zapisu dostawcą internetu są nie tylko firmy świadczące usługi połączenia szerokopasmowego, ISP, ale także m.in. właśnie operatorzy hotspotów. Dokładnie tacy jak zatrzymani we wrześniu br. właściciele restauracji i barów w Grenoble.

Za brak wymaganych logów grożą im naprawdę dotkliwe kary; do roku pozbawienia wolności i maksymalnie 75 tys. euro (ok. 336,5 tys. zł) kary finansowej. Pomoc prawną dla oskarżonych zapowiada UMIH, francuski związek zawodowy hotelarzy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)