Większa kontrola nad Windows Update – użytkownicy Windows 10 przez rok będą mogli unikać nowości?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Windows Update w przyszłości może zaoferować użytkownikom znacznie większą kontrolę nad procesem uaktualnień – przynajmniej jeśli wierzyć w autentyczność opublikowanego na reddicie zrzutu ekranu. Obrazuje on nowe opcje, które pojawiły się u niektórych Insiderów, po zainstalowaniu kompilacji 15014. Niektóre z nich widzieliśmy już wcześniej, co do nich nie można mieć wątpliwości, lecz towarzyszy im też zupełnie nowy zestaw ustawień odraczania aktualizacji.

Już poprzednie kompilacje z gałęzi Redstone 2, z których wyłoni się to oficjalne Creators Update, przyniosły możliwość precyzyjniejszej kontroli uaktualnień. W opcjach zaawansowanych ustawień aktualizacji pojawiły się wtedy włączniki możliwości aktualizacji innych produktów Microsoftu przez Windows Update, wyboru aktualizacji sterowników wraz z aktualizacją systemu oraz wykorzystania danych logowania do automatycznego ustawienia urządzenia po aktualizacji. To mogą zobaczyć dziś wszyscy Insiderzy, którzy w Fast Ringu korzystają z aktualnych buildów.

Opcje zaawansowane, w których już wcześniej dostępna była możliwość czasowego zatrzymania przymusowych uaktualnień na okres do 35 dni, uległy jednak teraz (przynajmniej u niektórych) dalszemu rozszerzeniu. Dostępna na razie jedynie w wersji anglojęzycznej sekcja „Choose when Feature and Quality Updates are installed” oferuje trzy różne opcje, obsługiwane przez rozwijane menu.

Pierwsze z nich pozwala wybrać, z której gałęzi Windowsa instalowane będą aktualizacje przynoszące nowe funkcje. Do wyboru mamy tu Current Branch (czyli aktualnej wersji systemu) oraz, jak pisze użytkownik jcotton42 na reddicie, Current Branch for Business – czyli z gałęzi rozwijającej się wolniej, za to gwarantującej wyższą stabilność.

Kolejna opcja, dotycząca uaktualnień przynoszące nowe funkcje, dawać ma wybór między natychmiastową instalacją zaraz po wydaniu, a odroczeniem ich o określoną liczbę dni – nawet do 365. Z kolei opcja dotycząca uaktualnień związanych z jakością działania systemu, pozwala odroczyć ich instalację o maksymalnie 30 dni. Opcja pauzy, z maksymalnie 35-dniowym okresem odroczenia, na razie pozostała.

Jak na razie w naszych „insiderskich” instalacjach Windowsa 10 (Pro) wspomniane opcje się nie pokazały, można więc założyć, że to test przeprowadzany na niewielkiej grupie testerów – jeśli nowe opcje znajdą uznanie, zostaną udostępnione wszystkim Insiderom, a następnie zwykłym użytkownikom, których systemy operacyjne automatycznie zaktualizują się do Creators Update.

Warto tu przypomnieć, że Microsoft kilka dni temu zapowiedział oficjalnie porzucenie Windowsa 10 – a przynajmniej tego, czym kiedyś Windows 10 był. Kompilacja 1507, ta pierwsza oficjalnie udostępniona w lipcu 2015 roku, od 26 marca nie będzie już otrzymywała łatek bezpieczeństwa – wspierane będą jedynie aktualizacja listopadowa (1511) oraz oczywiście doroczna, Anniversary Update (1607). Z badań wynika, że niewielu na tym ucierpi. „Oryginalne” Windows 10 działa jedynie u 2,6% wszystkich użytkowników „dziesiątki”, podczas gdy aktualizacja 1510 jest u 10,4% z nich, zaś Anniversary Update 1607 – ponad 86,3%. Trzeba więc przyznać, że Microsoft całkiem skutecznie narzucił wraz z Windowsem 10 swój cykl aktualizacji, wypada tu nie gorzej niż Apple.

© dobreprogramy