WikiWand: zainstaluj w przeglądarce rozszerzenie, które da Ci piękną Wikipedię

Strona główna Aktualności

O autorze

Wikipedia ma już ponad trzynaście lat – i przez ten cały czas niewiele się zmieniła w warstwie wizualnej. Pomimo całego postępu w dziedzinie techniki i projektowania, wciąż strony najpopularniejszej internetowej encyklopedii to spartańska forma, praktycznie nie wykorzystująca możliwości współczesnych przeglądarek. Zmienić to chcą twórcy rozszerzenia WikiWand, dzięki któremu artykuły Wikipedii nabierają zupełnie nowego wyrazu.

Lior Grossman, współzałożyciel WikiWand, uważa że nie ma sensu, by piąta co do popularności witryna na świecie korzystała z tak przestarzałego interfejsu. Jego zdaniem wiedza powinna być dostarczana w łatwy i przyjemny dla odbiorcy sposób. Jego zdanie podziela znany anioł biznesu, inwestor Saar Wilf, który niedawno w WikiWand włożył 600 tysięcy dolarów, zostając przewodniczącym rady dyrektorów startupu.

Pieniądze niemałe, jak na stworzenie rozszerzenia do przeglądarek (WikiWand działa na Firefoksie, Chrome i Safari), ale efekt budzi uznanie. Po zainstalowaniu dodatku każdy artykuł Wikipedii zostanie przedstawiony w nowej, pięknej i wygodnej w użytkowaniu formie. Cały spis treści zostaje przeniesiony do lewej kolumny – nieruchomego panelu nawigacyjnego, dzięki któremu łatwo jest znaleźć istotne dla nas fragmenty artykułu. Efektowna i przemyślana typografia oraz wykorzystanie tam gdzie to możliwe zdjęć w wysokiej rozdzielczości sprawiają zaś, że oderwanie się od czytania Wikipedii będzie jeszcze trudniejsze.

WikiWand ułatwia także współdzielenie artykułów przez Facebooka, Twittera, Gmaila czy Google+, wybór wersji językowej artykułu i wyszukiwanie. Po najechaniu wskaźnikiem myszy na zalinkowane artykuły możemy zaś zobaczyć ich podgląd, z opcją przejścia do pełnej strony po kliknięciu.

Rozszerzenie jest komercyjnym przedsięwzięciem – jego twórcy chcą zarabiać na czymś, co dla Fundacji Wikimedia było i jest nie do przyjęcia, czyli na reklamie. W przyszłości dokumenty Wikipedii będą więc wyświetlane wraz z reklamami. Nie będą to jednak odrażające toplayery, czy też linki tekstowe do zup w proszku na stronach motoryzacyjnych, lecz kontekstowe, relewantne do treści artykułu materiały. WikiWand wyświetli linki pozwalające zakupić książki czy płyty, wykupić dostęp do komercyjnych baz artykułów, czy zapisać się na kurs czy szkolenie. 30% z tak zarobionych pieniędzy ma być przekazywane na konto Wikimediów.

Jak wspomnieliśmy, WikiWand można pobrać w wersji na Firefoksa, Chrome i Safari. Nie różnią się one funkcjonalnością. Niestety użytkownicy Internet Explorera będą musieli obejść się smakiem – firma nie jest zainteresowana (przynajmniej na razie) przygotowaniem dodatku dla przeglądarki Microsoftu.

© dobreprogramy
s