Wikimedia do płyty się nie przyznaje

Strona główna Aktualności

O autorze

Stowarzyszenie Wikimedia Polska, polski partner Fundacji Wikimedia opiekującej się Wikipedią i pokrewnymi serwisami, wydało specjalne oświadczenie, w którym zaprzecza jakimkolwiek związkom z niedawnym ukazaniem się Wikipedii na płycie DVD dołączanej do magazynu komputerowego.

W grudniu poprzedniego roku do sklepów trafił miesięcznik ENTER SPECIAL 08/2005 Wiedza w sieci. Na dołączonej do niego płycie znalazła się kopia Wikipedii - wolnej internetowej encyklopedii. Wydawca, firma Lupus, nie powiadomiła jednak o tym ani Stowarzyszenia Wikimedia Polska, ani Fundacji Wikimedia, właściciela praw do loga. Opublikowana wersja nie zawiera danych o historii rozwoju haseł i ich autorach, choć wymaga tego licencja, na której jest oparta Wikipedia - GNU Free Documentation License.

Stowarzyszenie zwraca w opublikowanym wczoraj oświadczeniu uwagę, że taki sposób wydania Wikipedii narusza prawa autorskie osób ją tworzących. Gdy redakcja Entera została poinformowana o zastrzeżeniach ze strony Stowarzyszenia, przekazała je do firmy bezpośrednio odpowiedzialnej za wydanie DVD, jednak ta dotąd nie odpowiedziała.

Poniżej publikujemy treść oświadczenia wydanego przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska

Chcemy poinformować czytelników i współtwórców polskiej edycji Wikipedii, wolnej encyklopedii oraz wszystkich zainteresowanych, że Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Fundacja Wikimedia (Wikimedia Foundation Inc.) nie były w żaden sposób zaangażowane w wydanie kopii Wikipedii na płycie DVD dołączonej do magazynu ENTER SPECIAL 08/2005 Wiedza z Sieci.

Przed wydaniem wspomnianego magazynu redakcja czasopisma ENTER SPECIAL ani przedstawiciele wydawnictwa Lupus nie prowadzili żadnych konsultacji z przedstawicielami społeczności polskiej Wikipedii, Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, ani z Fundacją Wikimedia.

Na płycie została zamieszczona kopia bazy danych polskiej Wikipedii z listopada 2005 roku. Kopia ta nie uwzględnia ani etapu redakcyjnego poszczególnych haseł, ani obecności tekstów objętych prawem autorskim i przeznaczonych do wykasowania. Kopia ta nie zawiera historii edycji, przez co utrudnia odbiorcy ocenę realnej wartości treści oraz złożoności prawa autorskiego każdego hasła zgodnie z licencją GNU Free Documentation License, obowiązującą w ramach projektu Wikipedia.

Dokładne informacje o możliwości przedruku haseł z Wikipedii znajdują się w artykule "Wikipedia:Mirrory i forki polskiej Wikipedii". O ile udostępnienie swojego tekstu na licencji GNU FDL oznacza pozwolenie na dowolne, również komercyjne, jego rozpowszechnianie, to w żadnym wypadku nie oznacza zrzeczenia się praw autorskich. Publikacja materiałów objętych GNU FDL bez podania ich autorów stanowi zatem naruszenie praw autorskich.

Skontaktowaliśmy się z redakcją magazynu ENTER SPECIAL, która przesłała nasze uwagi (dnia 3 stycznia 2006 roku) do Vogel Burda Communications - firmy odpowiedzialnej za przygotowanie publikacji Wikipedii we wspomnianym wydaniu czasopisma. Jak dotąd żaden przedstawiciel Vogel Burda Communications nie skontaktował się z nami celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Łukasz Garczewski Prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska

© dobreprogramy
s