WinRAR WinRAR 6.01

Strona główna Windows Akcesoria Kompresory plików
Pobierz progr​am
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

WinRAR to jeden z najpopularniejszych archiwizatorów dostępnych na rynku. Program zwraca swoją uwagę prostotą obsługi połączoną z dużymi możliwościami: dzięki niemu stworzymy nowe archiwa, zmodyfikujemy już istniejące, a także zabezpieczymy dane hasłem. Jeżeli archiwum ulegnie uszkodzeniu, to właśnie WinRAR będzie w stanie je naprawić.

Nie tylko RAR, ale i ZIP, TAR, GZip, ISO, BZIP2 i 7-Zip

Dzięki programowi WinRAR możemy tworzyć archiwa w formatach RAR, RAR5 (są to własnościowe algorytmy producenta), a także ZIP. Pozwala on również na wypakowywanie archiwów innego typu np. CAB, ARJ, LZH, ACE, TAR, GZip, UUE, ISO, BZIP2, Z i 7-Zip. Ogromną zaletą aplikacji jest możliwość naprawy archiwów i wykorzystywania danych naprawczych w nich zawartych. W tym przypadku niejednokrotnie radzi sobie znacznie lepiej od alternatywnych zamienników.

Samorozpakowujące się archiwa

Archiwizator pozwala na tworzenie samorozpakowujących się archiwów SFX, możliwe jest również zaszyfrowanie plików przy pomocy algorytmu AES-256. Nowa wersja umożliwia sprawdzenie hasła archiwum bez jego kompletnego rozpakowywania, znacznie przyśpiesza więc dostęp do danych. Archiwa mogą oprócz plików zawierać także dodatkowe komentarze i niektóre informacje z systemu plików np. oryginalne uprawnienia, a także strumienie. W razie potrzeby możliwe jest utworzenie archiwów o określonej wielkości np. w celu podzielenia ich, aby zmieściły się a płytę CD lub DVD. Program radzi sobie bardzo dobrze nawet z gigantycznymi plikami zajmującymi dziesiątki gigabajtów.

Dużą zaletą aplikacji jest wykorzystywane możliwości nowych procesorów. Korzysta on z zalet 64-bitowej architektury, podczas kompresowania i dekompresowania wykorzystuje wiele rdzeni procesora, co znacznie przyśpiesza wszystkie operacje. Uwagę zwracają również rozbudowane opcje kompresji: podstawowe ustawienia umożliwiają wybranie stopnia kompresji i wielkości słownika, możliwe jest jednak oddzielne określenie parametrów dla różnych typów danych. Na plus wyróżnia się tutaj algorytm RAR5, w którym zastosowano większy rozmiar słownika (do 1 GB). Oprócz interfejsu graficznego WinRAR oferuje obsługę za pomocą wiersza poleceń. Dzięki temu możliwe jest zautomatyzowanie jego pracy.

Informacje o licencji

Oprogramowanie WinRAR jest rozpowszechniane na licencji shareware: po instalacji użytkownik może korzystać z niego bez ograniczeń przez 40 dni. Po tym czasie program działa nadal, konieczne jest jednak kupienie licencji. Ta jest dożywotnia, wystarczy zapłacić za program tylko raz.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Działa sprawnie, zgodny z większością (o ile nie ze wszystkimi) standardami, ciągle rozwijany
Nie posiada
ocena użytkownika
08.12.2020 08:03 • Recenzja do wersji 6.00

Program działa stabilnie zarówno w wersji x86 jak i x64. Rozpakowuje stabilnie. W przypadku uszkodzonych plików często udaje się je naprawić. Intuicyjny. Warty swojej ceny, zwłaszcza, że dla domu kupujemy tylko jedną licencję.

Instalowany domyślnie na nowych kompach, czyli ratuje przy braku innych pomysłów na ZIPy
Marudzi o licencję
ocena użytkownika
26.06.2020 14:30 • Recenzja do wersji 5.90

Pozostaje dla mnie paradoksem, dlaczego panowie w sklepach ze sprzętem instalują domyślnie Kowalskim ten program, wymagający zakupu licencji, a nie wyróżniający się niczym szczególnym dla przeciętnego użytkownika. Efekt jest taki, że domowy użytkownik leci na trialu póki można, a potem wywala program z dysku i instaluje 7-ZIP, PeaZip, Bandizip lub insze ustrojstwo free o podobnej funkcjonalności. Ani ziębi, ani grzeje, o licencję prosi. Możliwe, że wyżeracze znajdą tutaj coś ciekawego, ale do wypakowania fotek z wakacji spokojnie można użyć jednej z alternatyw.