Windows 10 Build 16212: chaos w programie Windows Insider

Strona główna Aktualności

O autorze

Wielu członków programu Windows Insider już niemal zapomniało, że w nim uczestniczy, po wydanym dwa tygodnie temu buildzie 16203 nic się nie działo. Dona Sarkar, szefowa programu, przyznała na Twitterze, że chciała już w tym tygodniu coś pokazać, ale bugów jest wciąż zbyt wiele, by posłać nowy build w świat. Najwyraźniej jednak ktoś inny klika przycisk, kierujący buildy do Insiderów – i ten ktoś przycisk kliknął.

Z nieznanych powodów build 16212 nagle trafił do pierścieni Fast, Slow, Release Preview oraz Production. Dla użytkowników smartfonów był to bowiem pierwszy build z numeracją 16xxx, pochodzący z zupełnie innej gałęzi, niż wcześniej oferowana gałąź feature2, mająca być ostatnią dla większości urządzeń z mobilnym Windowsem.

Konsekwencje były bolesne. Zainstalowanie buildu prowadziło do zapętlenia się urządzenia w cyklu restartów. Na desktopach, gdzie nowy build też się pojawił, aż tak źle nie było – ale kto go zainstalował, został z bardzo mało stabilną wersją systemu, znacznie poniżej standardów jakości wyznaczonych przez Microsoft.

W desperackim tweecie pani Sarkar wzywa teraz Insiderów, aby nie instalowali żadnych nowych buildów, dopóki nie przeczytają o nich we wpisie na oficjalnym blogu.

Jeśli ktoś zainstalował już 16212 na smartfonie, pozostaje użyć jedynie Windows Device Recovery Tool (WDRT) – co nie jest takie łatwe, jak pisze użytkownik drevdraug na forum Windows Cental: WDRT nie potrafiło rozpoznać „cegły”, trzeba było wielokrotnie klikać retry, w czasie gdy telefon się restartował.

W wypadku wersji desktopowych usunięcie buildu jest łatwiejsze – wystarczy odwiedzić Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Kopia zapasowa (oczywiście zakładamy, że użytkownicy programu Insider korzystają z backupu).

Reakcje internetu? Całkiem zabawne. Pani Dona Sarkar najwyraźniej zdołała wreszcie zasiać chaos, którym to chwali się w swoim twitterowym biogramie.

© dobreprogramy