Windows 10 build 16232.1004 jako Usługa: aktualizacja sprawdzona na Notatniku

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Tydzień temu w szybkim pierścieniu aktualizacji programu Windows Insider dostaliśmy Windows 10 build 16232, które przede wszystkim wprowadzało liczne nowe mechanizmy zabezpieczeń systemu. Czas na kolejny build, numer 16232. Tak, to nie pomyłka. Nowa wersja nosi ten sam numer, uzupełniony sufiksem 1004.

Tak małą zmianę łatwo przegapić – wydano ją przede wszystkim po to, by przetestować, jak to określiła Dona Sarkar z Microsoftu, „servicing pipeline”. Nawet nie trzeba restartować systemu, chyba że mieliście akurat otwarty Notatnik. Nowa wersja Windowsa zmienia jedynie bowiem numer kompilacji na 16232.1004 i wprowadza nową wersję Notatnika (notepad.exe).

Trudno powiedzieć, o co chodzi z tym „servicing pipeline” – po polsku można by było powiedzieć o potoku obsługi? Wygląda jednak na to, że przez Windows Update możliwe będzie dostarczenie aktualizacji systemowych aplikacji bez restartów systemu, bez zwracania uwagi użytkownika na to, że coś się stało. Innymi słowy, Windows 10 staje się coraz bardziej usługą, taką jak aplikacje typu SaaS, coraz mniej konkretnym kawałkiem kodu.

Nowa wersja nie jest póki co taka bezobsługowa: Insiderzy muszą skonfigurować wcześniej moduł rzeczywistości mieszanej (Mixed Reality). Mogą wystąpić też problemy z paczkami językowymi lub frameworkiem .NET – po ich wcześniejszym zainstalowaniu Windows 10 będzie wciąż raportował o dostępności łatki, a jednak jej zainstalowanie nie będzie już możliwe.

© dobreprogramy