Windows 10 build 16232: oto przedsmak nowych zabezpieczeń Defendera

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Tydzień po wydaniu buildu 16226, w szybkim kanale aktualizacji debiutuje Windows 10 build 16232. Wydana została najwyraźniej po to, by zacząć sprawdzać w praktyce te wszystkie nowości związane z bezpieczeństwem, jakie niedawno zapowiedział Microsoft opowiadając o przyszłościowym modelu zabezpieczeń Windowsa. Jak to wygląda w praktyce?

Przede wszystkim tryb Application Guard w przeglądarce Microsoft Edge stał się znacznie bardziej użyteczny. Nie jest to już taki sobie chroniony tryb prywatny, w którym wszystkie dane przepadają po zakończeniu sesji. Teraz po jego aktywowaniu, wszystkie dane w przeglądarce, takie jak zapisane hasła, ciasteczka i strony dodane do ulubionych zostaną zachowane między sesjami. Zarazem dane te będą ukryte przed innymi aplikacjami, dostępne jedynie dla Edge działającego w trybie Application Guard.

Nieulotność danych nie jest jednak domyślnie włączona: trzeba ją aktywować w edytorze lokalnych zasad grupy (przez Microsoft Management Console). Trzeba tam dodać przystawkę Windows Components > Windows Defender Application Guard, wcześniej zamykając wszystkie okna Edge. Opcję Data Persistence for Application Guard ustawiamy jako włączoną. Wskutek tego w menu Edge pojawi się nowa pozycja, pozwalająca otworzyć nowe okno Application Guard – i korzystać z niego tak, jak z normalnej (tyle że bezpieczniejszej) przeglądarki. Więcej o tym przeczytanie na blogu Microsoftu.

Druga ważna nowość, to wprowadzenie zaczerpniętej z EMET-a ochrony przed exploitami bezpośrednio do ustawień Windows Defender Security Center. Co ważne, działa to nawet u tych, którzy korzystają z innego antywirusa. Wystarczy w na stronie ustawień (App & browser control) znaleźć opcję Exploit protection, gdzie możemy kontrolować ustawienia ochrony dla poszczególnych aplikacji. Póki co można tutaj włączyć blokowanie ładowania podejrzanych obrazków, filtrowanie niebezpiecznych funkcji często używanych przez malware (EAF) i wymuszanie randomizacji pamięci (ASLR) dla obrazków.

Windows Defender Security Center otrzymał też funkcję kontrolowanego dostępu do folderów (Controlled folder access). W ustawieniach Virus & threat protection settings można teraz wskazać pliki i foldery, do których nieprzyjazne aplikacje (tzn. aplikacje spoza białej listy) nie będą miały dostępu. Gdyby jakaś aplikacja spoza listy spróbowała uzyskać dostęp do plików, użytkownik zostanie o tym powiadomiony. Czy pomoże to poradzić sobie z atakami ransomware? Wszystko zależy od tego, co Microsoft rozumie pod pojęciem „aplikacja” – czy będzie można w ten sposób zablokować też procesy systemowe.

Oprócz tych ulepszeń zabezpieczeń, wprowadzono sporo pomniejszych poprawek. Warte uwagi są naprawienie w polskiej wersji systemu sortowania aplikacji w Menu Start, których nazwy zaczynają od X, V lub Q, przeniesienie ustawień odtwarzania wideo do kategorii Aplikacji, poprawienie autouzupełniania w Edge i przełączania Alt+Tab między niektórymi grami (w tym Mass Effect 3) a pulpitem. Pełną listę zmian znajdziecie na oficjalnym blogu Windows Experience.

© dobreprogramy