reklama

Windows 10 build 17004: mimo skoku naprzód, postęp raczej skromny

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Uczestnikom programu Windows Insider, którzy w pewnym momencie nie skorzystali z opcji Skip Ahead, pozostała nuda: ostatnie buildy przed wydaniem Fall Creators Update niczego ciekawego nie przynoszą, to tylko poprawki i optymalizacje. Nam na jednym insiderskim systemie udało się przeskoczyć naprzód, ale czy w związku z tym dostaniemy tam nowości ciekawsze? Patrząc na zmianę numerów buildów w gałęzi RS_PRERELEASE (Redstone 4) (z 16362 przeszliśmy nagle do 17004), tak by mogło być, ale cóż, nie sądźcie wydania po numeracji. Windows 10 Fall Creators Update jest po prostu najważniejsze, Insiderzy mogą się ponudzić.

Microsoft nie ustaje w rozwijaniu swojej przeglądarki Edge, a raczej naprawianiu tkwiących w niej usterek. Tym razem usunięto ich dziewięć, dotyczyły one zachowania paska adresowego, obsługi dokumentów PDF, zachowania paska wyszukiwarki, przenoszenia kart między oknami i okna dialogowego drukowania.

Naprawiono też przetwarzanie danych z klawiatury – klawisz Enter działa już poprawnie w Facebook Messengerze, klawisz Delete na klawiaturze ekranowej nie wstawia już kropek w uniwersalnych aplikacjach, przestało się też przycinać zaznaczanie długich ciągów tekstów w formularzach tekstowych.

Oprócz poprawek, Microsoft wprowadza do systemu coraz więcej elementów nowego języka wzornictwa Fluent Design. Tym razem padło na menu Start, gdzie listę wszystkich aplikacji przegląda się teraz z podświetleniem Reveal Highlight. Interaktywna wizualizacja położenia wskaźnika myszki, wcześniej już włączona we wszystkich kontrolkach ListView, wygląda całkiem nieźle, ułatwiając odnalezienie się w długich listach, kiedyś niezbyt czytelnych przez założenia projektowe płaskiego interfejsu Modern.

Windows 10 build 17004 przynosi także nowy wybierak kolorów do ustawień koloru i kontrastu, poprawia kompatybilność z grą Skyrim, rozwiązuje problem z zielonymi ekranami śmierci dla win32kfull.sys. Do tego doszły zmiany wprowadzone ostatnio w buildzie 16291 wydanym w gałęzi RS3.

Najprawdopodobniej ciekawsze zmiany w buildach dla Insiderów zobaczymy dopiero po wydaniu Fall Creators Update, planowanym na 17 października. Ciekawe, czy po jej wydaniu „zwykłe” Creators Update przestanie być najlepszą z dostępnych wersji Windowsa 10. Póki co trzeba jednak przyznać, że program ten bardzo się przysłużył stabilności Windowsa i poprawności działania jego aplikacji systemowych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama