Windows 10 build 17046: emoji niczym pismo, a do tego Edge zapamięta formularze

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Windows 10 zrobił wielki krok w stronę zastąpienia prymitywnego pisma alfabetycznego nowoczesnym sposobem komunikacji piktograficznej na bazie emoji. To jedna z najważniejszych zmian w oddanym właśnie do testów członkom programu Windows Insider buildzie 17046, dostępnym zarówno w szybkim pierścieniu aktualizacji (Fast Ring), jak i dla tych, którzy kilka miesięcy kliknęli przycisk Skip Ahead, przechodząc do gałęzi Redstone 4. Oczywiście to nie jest zmiana jedyna – zapraszamy do przeglądu tego, co nowe w Windowsie.

Troszkę sobie zażartowaliśmy z tym zastąpieniem pisma alfabetycznego przez piktograficzne, ale jeśli wypróbujecie nowy panel emoji w Windowsie 10 (klawisz Windows + .), zobaczycie że pozwala on na swobodne wyszukiwanie i wprowadzanie całych ciągów emoji. Wprawny operator może w ten sposób pisać całe komunikaty za pomocą piktogramów, przerywając to dopiero naciśnięciem klawisza Esc. Uwaga: nowy panel emoji działa póki co tylko przy ustawieniu amerykańskiej klawiatury (en-us).

To nie koniec ulepszeń związanych z emoji. Rozbudowano znacznie listy predykcyjne dla tych piktogramów na klawiaturze ekranu dotykowego, tak by pojawiały się one w podpowiedziach przy pisaniu tekstu nie tylko w języku angielskim. Wsparcie obejmuje obecnie 150 języków, w tym polski. Pozostaje tylko napisać „jednorożec” czy „żółw” by zobaczyć odpowiedni obrazek.

Uważacie emoji za atrakcję dla przedszkolaków? Poczekajcie, aż najmłodsze pokolenie przejmie władzę. Tymczasem Microsoft ma też pożyteczne ulepszenie w interfejsie Windowsa. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonce lub kafelku aplikacji uniwersalnej (UWP) w menu Start, zobaczycie nową opcję Ustawienia pod menu Więcej. Z jej poziomu można zarządzać aplikacją i jej dodatkami, naprawić ją, czy sprawdzić listę programów uruchamianych przy starcie. To po prostu skrót do Opcji Zaawansowanych aplikacji, ukrytych wcześniej głęboko w Ustawieniach systemu.

Finalnie wprowadzono dwa ulepszenia dla przeglądarki Edge. Potrafi ona teraz zapamiętać dane wpisywane w webowe formularze kontaktowe i za ich pomocą automatycznie wypełniać takie formularze w przyszłości. Oczywiście przeglądarka Microsoftu pyta o zgodę na zapisanie danych z formularza. W przyszłości mamy otrzymać możliwość wyboru informacji z rozwijanego menu.

Do trybu czytania (Reading View) dodano zaś regulację rozstawu tekstu, tak samo jak wcześniej w przeglądarce książek EPUB. Microsoft zapewnia, że zwiększenie rozstawu pozwala przyspieszyć czytanie treści w Internecie.

Oprócz tych nowości, build 17046 przynosi łącznie 15 poprawek – w tym dotyczących menedżera plików, komunikacji z OneDrive blokowanej przez niektóre antywirusy, awarii gier korzystających z DirectX 12, resetowania układu menu Start po rozruchu systemu. Z pełną listą zmian zapoznacie się na blogu Windows Experience.

© dobreprogramy