Windows 10 i nowa funkcja. System mówi, czy dyskowi SSD grozi awaria

Strona główna Aktualności
fot. Marc PEZIN/Unsplash
fot. Marc PEZIN/Unsplash

O autorze

Microsoft wydał nową wersję testową Windows 10 Insider Build 20226 na kanale Dev, który służy sprawdzaniu eksperymentalnych funkcji. I właśnie, skoro o tych ostatnich mowa – to najnowsza udostępniona tam kompilacja ma bardzo obiecującą opcję dotyczącą dysków SSD.

Dyski SSD NVMe coraz bardziej się już upowszechniają na komputerach osobistych. Część z nich posiada dołączone oprogramowanie pozwalające na monitorowanie stanu dysku. Jednakże sam Windows 10 do tej pory nie oferował takiego mechanizmu. I tu właśnie nadchodzi Windows 10 Insider Build 20226, który umożliwia podejrzenie stanu dysku we właściwościach systemu operacyjnego.

Według Microsoftu, ta funkcja ma przede wszystkim pomóc wykryć moment, w którym dalsze używanie dysku SSD może wiązać się z ryzykiem usterek. System ma ostrzegać nas (specjalnym powiadomieniem) przed tym faktem, abyśmy mieli dostatecznie dużo czasu, aby zareagować i na przykład wykonać kopię zapasową cennych danych.

fot. Microsoft

Inna nowość w Windows 10 Insider Build 20226 może zaciekawić posiadaczy kilku smartfonów. Aplikacja Your Phone (po polsku przydługie: pomocnik aplikacji Twój telefon — Łącze do Windows) w tej eksperymentalnej wersji pozwala na połączenie kilku telefonów jednocześnie i natychmiastową synchronizację z PC przy przełączaniu się między nimi "w locie".

Pomocnik aplikacji Twój telefon — Łącze do Windows na Windowsa oraz Androida jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

© dobreprogramy
s