Windows 10 jako usługa: Microsoft chce 7 dolarów miesięcznie za subskrypcję

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Ujawnia się model biznesowy Microsoftu w odniesieniu do Windowsa. Co prawda branża spekulowała o tym bez końca, gdy zapowiedziano „darmowy” Windows 10 przez rok od premiery dla użytkowników poprzednich wersji, ale nikt żadnych twardych argumentów nie miał. Teraz jednak po raz pierwszy Microsoft pokazał, w jaki sposób może być oferowane płatne Windows-jako-Usługa.

Dwa tygodnie temu, w skierowanej do uczestników programu Windows Insider kompilacji 14376 Windowsa 10 pojawił się plik o ciekawej nazwie: UpgradeSubscription.exe. Jego opis? Windows Upgrade to Subscription tool („narzędzie uaktualnienia Windows do subskrypcji”). Microsoft początkowo nic nie mówił, lecz w końcu wyjaśnił:

Narzędzie Windows Upgrade to Subscription, umieszczone w ostatnich kompilacjach dla Windows Insiderów, pomaga zarządzać pewnymi uaktualnieniami zbiorczego licencjonowania z Windows 10 Pro Anniversary Edition do Windows 10 Enterprise. Ten binarny plik nie jest powiązany z darmowym uaktualnieniem dla użytkowników domowych, nie odnosi się też do domowych wersji Windowsa.

Konsumenci póki co więc nie muszą panikować – przynajmniej do momentu, gdy uświadomią sobie, że gdy już zbuduje się podwaliny pod infrastrukturę, to zwiększenie zakresu jej stosowania nie będzie stanowić wielkiego problemu. Infrastruktura zaś najwyraźniej już działa, ponieważ Microsoft oficjalnie ogłosił dostępność pierwszego Windowsa 10, licencjonowanego jako płatna usługa.

Nazywa się to Windows 10 Enterprise E3 for Cloud Solution Providers. Ta forma licencjonowania pozwoli zaoferować partnerom Microsoftu subskrypcję na Windowsa 10 Enterprise Edition, w ramach świadczonych usług outsource’owanego zarządzania oprogramowaniem. Jak ogłosił Yusuf Mehdi, wiceprezes Microsoftu z pionu Windows and Devices, już od tej jesieni firmy będą mogły uzyskać najwyższego poziomu bezpieczeństwo i usługi zarządzania w cenie jedynie 7 dolarów miesięcznie za stanowisko.

Tak więc, zamiast kupować licencję, będzie można wziąć Windowsa 10 na taki czas, na jaki się go potrzebuje. Subskrybowana wersja, jak zapewnia Microsoft, wyróżniać się będzie zwiększonym bezpieczeństwem (w stosunku do czego? Zwykłego Windowsa 10?), przyniesie narzędzia kontroli dostępu do informacji na różnych urządzeniach, uprości licencjonowanie i wdrażanie, zwalniając z potrzeby audytów legalności oprogramowania, pozwoli też firmom na łatwe zastąpienie Windowsa 10 Pro Windowsem 10 Enterprise E3. Sami zaś partnerzy Microsoftu otrzymają narzędzia, dzięki którym będą mogli zarządzać Windowsami (oraz innymi usługami swoich klientów, np. Office 365) poprzez ujednolicony portal partnerski.

Nie tylko jednak Windows 10 ma być w ten sposób oferowany. Jeśli ktoś zastanawia się nad urządzeniem Surface, to może otrzymać je w ramach Microsoft Surface as Service. Z grubsza chodzi o to, że partnerzy Microsoftu, dostarczający rozwiązań chmurowych (a teraz i Windowsa), mający przy tym uprawnienie Surface Authorized Distributors, będą mogli swoim klientom zaoferować urządzenia Surface za stałą miesięczną opłatą.

© dobreprogramy