Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 10 v9926 na tablecie

Polski Windows 10 Technical Preview został udostępniony do publicznych testów. Postanowiłem więc sprawdzić jak to będzie działać na tablecie.

Testy przeprowadziłem na Dell Venue 11 Pro z Atomem Z3770.

Do instalacji niezbędny będzie hub USB(stacja dokująca), klawiatura, myszka i pendrive z instalacją Windowsa 10.
W tym modelu podczas rozruchu(widoczne logo Dell) wciskając F12 uzyskujemy dostęp do menu rozruchu, w tym i opcji bootowania.
Przed instalacją musimy wyłączyć mechanizm Secure boot. Jeśli tego nie zrobimy po skopiowaniu plików Windows zgłosi błąd, bo nie będzie mógł zmodyfikować opcji rozruchu.
Warto też wyłączyć Intel Trusted(opcja odpowiada za sprzętowe szyfrowanie). Będzie żwawiej, a prywatności w tym Windowsie i tak nie ma... ;)

Proces instalacji przebiega standardowo. Jedyne o czym warto wspomnieć to fakt że Windows nie ma w sobie sterowników, więc działać nie będzie ani wifi, ani dotyk, bluetooth, modem itd...
Po zakończonym procesie instalacji, oczywiście instalujemy sterowniki. Ja ograniczyłem się do tych z strony producenta do chipsetu, wifi i audio. Sterowniki do grafiki ściągnąłem z strony Intela.
Po ich instalacji, kiedy już mamy działające wifi możemy zsynchronizować konto. Korzyści płynące z zalogowania się też w zasadzie nie odbiegają od tego co poznaliśmy w Windows 8. Synchronizuje się poczta, tapeta z pulpitu i o dziwo żadna aplikacja Modern się nie doinstalowała...

No dobrze to standardy, o których zapewne już czytaliście i sprawdzaliście w wirtualnych maszynach.

Jak on się sprawuje na tablecie?

Cóż to będzie opowieść rodem z klubu marmoła...

- Na tabletach z Windows 8, 8.1 najważniejszą aplikacją Modern, którą wszyscy używają jest IE. W Windowsie 10 v9926 jej zwyczajnie nie ma... Microsoft na czas zakończenia prac nad Spartanem uznał że na tabletach nie będzie potrzebna.

Czego jeszcze nie ma.

- Harms Bar zastąpiony został powiadomieniami. W zasadzie nie było by w tym nic złego, ot kolejna wariacja, gdyby nie fakt że zniknęły stamtąd ustawienia np rozjaśnianie...
Teraz by rozjaśnić ekran musimy wyłączyć automatyczną regulację w opcjach systemu, kliknąć na ikonkę baterii w trayu, wybrać opcję zmiany zasilania i w nowo otwartym oknie na samym dole mamy malusieńki suwak odpowiadający za rozjaśnianie.
Przy zmianie wifi postępujemy analogicznie, klikamy na ikonę w trayu.

- Przełączanie się między aplikacjami w ósemce odbywało się gestem z lewej strony. Tu ów gest jest odpowiednikiem Alt+Tab. Co nie jest najgorsze, bo mamy do wyboru otwarte desktopowe aplikacje, ale o szybkiej ich zmianie jaką znaliśmy chyba możemy zapomnieć.

-Tablet Mode. Opcja obecna w powiadomieniach(gest z prawej). Tu cały pulpit staje się tapetą. Odpalane aplikacje będą się maksymalizować i zależnie od rozdzielczości będziemy mogli dzielić ekran. Dodatkowo po pacnięciu w pola adresu i tekstowe wyskoczy nam ekranowa klawiatura. Niesamowite, więc jednak się da nie tylko w Chrome...

- Windows Store w wersji beta ma problemy z odnajdywaniem niszowych aplikacji takich jak np Facebook. Na szczęście używając Google da się ją odnaleźć, a klikając w odnośnik otwiera się sklep, więc da się skutecznie instalować aplikacje.

- IE ani w trybie desktop, ani tabletowym nie obsługuje gestu wstecz. Mówi się trudno, ale nie ma również najważniejszej wyszukiwarki Google, a to już bolesne okrojenie funkcjonalności i to nawet biorąc pod uwagę że to konkurencja.

- W opcjach logowania da się ustawić pin. Niestety mimo to nadal będziemy musieli podawać hasło, co ze względu na jego złożoność nie jest komfortowe. Ja po prostu włączyłem autologowanie.

- Mulistość systemu. W tej wersji nie jest najlepiej. Potrafi być płynnie by ni z gruszki, ni z pietruszki przylagować. Za to mogą odpowiadać sterowniki, tajny system generowania raportów jak i same błędy. Być może jak już wszystko się przemieli i okaże się że nie jestem terrorystą problem sam ustąpi. ;)

- Bateria. Zbyt wcześnie by o tym pisać z całą pewnością, ale na parę godzin od instalacji wyraźnie coś ją wciąga.

- Gesty zaawansowane, te po skosie po prostu nie działają.

- Przezroczystość obecna na konferencji podobno w starszym buildzie najwidoczniej się nie sprawdziła, gdyż obecny jej nie posiada...

- Wiersz poleceń stracił na wyborze wielkości czcionek, co przy małych ekranach i FHD staje się niezauważalne :)

- Do tryby awaryjnego udajemy się w razie problemów. Tu niestety nie działają ani kliknięcia, ani pacnięcia, ani też gesty. Szczęśliwie działają skróty klawiszowe np Windows+R. Po wpisaniu control panel i zatwierdzeniu jesteśmy w stanie uporać się z problemem już tradycyjnie.

To tyle co odkryłem i spamiętałem przez ten krótki czas od instalacji Windowsa 10 na tablecie. Jako użytkownik ósemki w tabletowym wydaniu zdarzało mi się sądzić że gorzej już być nie może. Myliłem się.

Microsoft stara się połączyć dwa światy, dotykowy z starym desktopowym i na razie tracą na tym oba, z szczególnym uszczupleniem tego dotykowego. Pomijając mankamenty wersji beta ten Windows raczej na pewno nie jest na tablety. Nie wyobrażam sobie argumentów sprzedawcy przed klientem trzymającym produkt i próbującym miziać poń palcem.

Jeśli ktoś narzeka na Windows 8 powinien koniecznie spróbować Windowsa 10 na tablecie.

Gorąco polecam :)

Zalety:

  • Darmowy w ramach betatestów i prawdopodobnie przez rok od premiery.

  • Reagująca klawiatura na kliknięcie pola tekstowego.

Wady:

  • Brak. Jest niezwykle ciężko używalny na dachówce. Produkt nie łapie się w widełki tej kategorii.
 

windows sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
xomo_pl   24 #1 25.01.2015 11:02

widzę, że nie jestem sam w krytycznej ocenie tego co robi MS :)
Sam miałem zamiar przetestować na tablecie (Samsung z atomem) ale po tym jak sprawdziłem sobie działanie tego buildu na wirtualnej maszynie odpuściłem - maszyna wirtualna ta sama co dla poprzedniego buildu oficjalnego a działa 100x gorzej... mam nadzieję, że to tylko przejściowe problemy związane z zapchaniem systemu bzdurami zasobożernymi i do czasu finalnej edycji znikną...
"
Tablet Mode. Opcja obecna w powiadomieniach(gest z prawej). Tu cały pulpit staje się tapetą. "

czyli nie ma normalnie dostępnego pulpitu w trybie tabletowym jak to jest w 8.1?

"- Przezroczystość obecna na konferencji podobno w starszym buildzie najwidoczniej się nie sprawdziła, gdyż obecny jej nie posiada..."
instalując właśnie miałem nadzieję, że będzie ten efekt.... może jeszcze wróci w jakimś buildzie kolejnym...

"Jeśli ktoś narzeka na Windows 8 powinien koniecznie spróbować Windowsa 10 na tablecie."

nie sądziłem, że kiedyś powiem, że 8.1 jest lepsza od czegoś :D

tych nowych ikonek folderów w eksploratorze nawet komentował nie będę... mają ewidentny problem z doborem normalnych kolorów od czasów 8....
Szkoda, że MS nie potrafi postawić na jakiś ładne kolory jak szare a nie taka pstrokacizna...

video   10 #2 25.01.2015 13:11

@xomo_pl: W trybie tablet modę na pulpicie absolutnie nie da się w nic kliknąć. Klikalny jest pasek Windows i przypięte do niego aplikacje.
Dziś mulenie ustąpiło, ale tablet całą noc był włączony i miał czas na przemielenie wszystkiego.
Narazie zostawiam, by wyrobić sobie opinię nie tylko na podstawie pierwszego wrażenia. Może pojawią się szybko poprawki...

Autor edytował komentarz.
marqs37   12 #3 25.01.2015 14:37

Wrzuć parę screenów pochwal się. Poza tym to miałem nadzieję na udany system. Widzę , że są na to bardzo małe szanse.

video   10 #4 25.01.2015 16:55

@marqs37: Wedle życzenia ryciny dodane. Były robione msPaintem z tego Windowsa i w paru pododawało u góry. Zauważyłem dopiero po wklejeniu...

marqs37   12 #5 25.01.2015 17:46

@video: dzięki teraz wpis jest ekstra.

widzę, że microsoft robi krok do przodu i dwa kroki w tył. Albo trzy. Albo co system to więcej. I znowu będzie gadka o roku linuxa. Tylko szkoda, że tylko gadka, bo gdyby na linuxa przeszło 10-20% to koncerny wspierałyby ten system na poważnie. I w końcu nie byłoby wymówki: ale tego programu na linuxa nie ma.

xomo_pl   24 #6 25.01.2015 19:47

@video: " W trybie tablet modę na pulpicie absolutnie nie da się w nic kliknąć."
chyba ich powaliło już :D
mam nadzieję, że to tylko przejściowy bajzel bo inaczej nie pozostanie nic innego jak zostać z Windows 8.1 na tablecie...

nie po to się kupuje tablet z Windows by mieć zabawkę na poziomie androida/iOS....

AntyHaker   22 #7 26.01.2015 12:09

"Windows Store w wersji beta ma problemy z odnajdywaniem niszowych aplikacji takich jak np Facebook. Na szczęście używając Google da się ją odnaleźć, a klikając w odnośnik otwiera się sklep, więc da się skutecznie instalować aplikacje." - a nie prościej użyć zwykłego sklepu?...

"Przełączanie się między aplikacjami w ósemce odbywało się gestem z lewej strony." - ten gest dalej działa, wystarczy chociażby popatrzeć na ostatnią konferencję.

"Mówi się trudno, ale nie ma również najważniejszej wyszukiwarki Google, a to już bolesne okrojenie funkcjonalności i to nawet biorąc pod uwagę że to konkurencja." - gdzie jej nie ma w sensie?

Autor edytował komentarz.
video   10 #8 26.01.2015 12:29

@AntyHaker: 1 Zwykłego sklepu nie ma, jest w wersji beta i ma problemy z odnajdywaniem aplikacji.
2 W taj becie nie działa ani w tablet mode, ani desktop. Być może pojawi się fix. Na dzień dzisiejszy nie działa.
3 Nie ma w witrynie z dodatkami do IE, przynajmniej w wersji PL. Podobno po zmianie języka na angielski jest, nie sprawdzałem jeszcze.

AntyHaker   22 #9 26.01.2015 14:35

@video: 1. Zapewniam, że jest - nie tylko ty korzystasz z wersji Technical Preview ...
2. Nie mam tabletu, więc nie sprawdzę - opieram się tylko na tym, co zaprezentowali na konferencji. Może masz rację, a może znów błąd zaliczyłeś jak ten z punktu 1.
3. Faktycznie. Sprawdziłem stronę teraz i zrobili lekką czystkę oraz modyfikacje wyglądu strony - nie ma większości dodatków, które do tej pory były ^^

Mk13   16 #10 26.01.2015 14:53

Miałem przez chwilę (na szczęście bardzo krótką) pomysł zainstalowania previewa na tablecie, jednak to co zobaczyłem instalując ją na komputerze ostudziło mój zapał, co więcej, jak to dalej będzie szło w tym kierunku (brzydoty, wymyślania wszystkiego na nowo i ogólnie takiego tworzenia interfejsu, że ani na desktopie ani na tablecie nie będzie to przyjemne) to nie pali mi się aktualizować system nawet jak wyjdzie za darmo w wersji finalnej.

arkur   1 #11 26.01.2015 15:43

Miałem duże nadzieje że Windows 10 będzie udanym systemem ale wygląda, że się myliłem. Paskudny redesign (przynajmniej w obecnej wersji), unifikacja interfejsu, która utrudni obsługę zarówno na tablecie jak i na urządzeniu niedotykowym. Mam nadzieję, że zdążą to przez najbliższe 7-8 miesięcy poprawić.

  #12 26.01.2015 16:07

Microsoft już potwierdził, że chodzi o to, że do Windowsa 10 będzie można za darmo zaktualizować przez rok a nie, że będzie za darmo na rok do użytku. Przestańcie w końcu mylić ludzie

video   10 #13 26.01.2015 16:30

@Rapikol (niezalogowany): Piszesz to do kogoś konkretnie, czy tylko do mnie w liczbie mnogiej? Może przeczytaj co napisałem w zaletach. Oczywiście chodzi o aktualizację, choć zaakcentowałem prawdopodobnie.

Autor edytował komentarz.
video   10 #14 26.01.2015 17:44

@Rapikol (niezalogowany): Piszesz to do kogoś konkretnie, czy tylko do mnie w liczbie mnogiej? Może przeczytaj co napisałem w zaletach.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #15 26.01.2015 21:32

Kurcze a ja dalej nie mam czasu na instalację na T100. No, ale zachęciłeś mnie kolego do znalezienia tego czasu:)

pisarzksiazkowicz   7 #16 01.02.2015 22:36

Jeśli chodzi o pochłanianie baterii to mam dokładnie to samo na laptopie (Z580) i dlatego zostaję przy 8.1.

Ciamk ciamk ciamk, smaczne mWh...

  #17 03.04.2015 00:09

mam pytanie - piszesz, ze oczywiscie po wgraniu windows 10 doinstalowales sterowniki :) w jaki sposób? co prawda mam inny tablet - yoga 2 z windows, ale zadne sterowniki sie nie instalują (problemy ze zgodnoscią), a podejrzewam, ze np grafike mamy podobną. no i ludzie na forach piszą ze nie ma wyjscia, trzeba czekac na nowe sterowniki pod winde 10. dodam, ze instalacja w ktorymkolwiek trybie zgodnosci z poprzednim systemem nie pomaga... no i jestem w kropce, bo mam nieuzywalny tablet, nawet wifi nie dziala :) z gory dzieki za odp, pozdr

video   10 #18 03.04.2015 14:55

@Anonim (niezalogowany): Nie pamiętam już dokładnie. Do opisywanego build(w nowszym może być już inaczej), do nierozpoznanych urządzeń z strony producenta(u mnie to dell).

  #19 04.04.2015 19:59

a jak je instalowałeś - w trybie zgodnosci z którąś windą? :)
pozdr

video   10 #20 07.04.2015 11:14

Nie. Normalnie. Niemniej to inny sprzęt i inna wersja samego Windows. Już wróciłem do W8 i znów cieszę się funkcjonalna przeglądarka...

  #21 07.04.2015 15:53

to jeszcze ostatnie pytanie - jak przywróciłeś windows 8? bo rozumiem, że zainstalowanie windowsa 10 skasowalo recovery na tablecie (przynajmniej u mnie tak się stało i opcja przwrócenia systemu jest nieaktywna)

video   10 #22 07.04.2015 17:11

Na Yodze nie pomogę. Sam najpierw zrobiłem wimboota tablet8.czo.pl, wiec u mnie to była kwestia prawie zwyczajnej reinstalacji.
Ty powinieneś poszukać na forum posiadaczy takowego sprzętu, lub... TPB?