Windows Vista Capable - już nie proces zbiorowy

Strona główna Aktualności

O autorze

Sędzia Marsha Pechman wycofała się z decyzji podjętej blisko rok temu i wycofała status procesu zbiorowego dla prowadzonej w USA sprawy przeciwko Microsoftowi i jego kampanii Vista Capable.

Proces stracił klasyfikację zbiorowego, bo według Pechman wnioskodawcy nie przedstawili wystarczających dowodów tego, że Microsoft swoją kampanią marketingową przyczynił się do powszechnego, sztucznego podniesienia cen komputerów. Spowodowanie powszechnych, zakrojonych na dużą skalę szkód jest tymczasem podstawową przesłanką do nazwania procesu zbiorowym - w tym przypadku nie zostało to udowodnione.

Proces zbiorowy był szczególnie groźny dla Microsoftu, bo wyrok skazujący oznaczałby prawdopodobnie wielomiliardowe odszkodowania dostępne praktycznie dla każdego, kto zakupił komputer oznaczony certyfikatem Vista Capable. Wycofanie statusu procesu zbiorowego nie oznacza jednak, że możliwość dochodzenia odszkodowania została zamknięta - nadal można zgłaszać się do sądu i występować z roszczeniami, o ile udowodni się poniesioną szkodę w swoim konkretnym przypadku.

© dobreprogramy