Windows tańszy od Linuxa ?

Strona główna Aktualności

O autorze

Przeprowadzone przez firmę Giga Research badania wskazały, że możliwe jest zaoszczędzenie do 28 proc. środków, kiedy platformą, na której opracowujemy dany projekt, jest system Windows, a nie Linux.

Badaniom podlegały średnie i duże przedsiębiorstwa, badanym zadaniem było opracowywanie internetowego portalu. Porównaniu podlegały koszty stworzenia portali przy użyciu Windowsa i przeznaczonych mu narzędzi oraz Linuxa z narzędziami J2EE (Java 2 Enterprise Edition).

Na wyniki badań rzutuje jednak fakt, że były one opłacane z "kieszeni" Microsoftu. Koncern zamierza wykorzystać otrzymane wyniki by przekonać niezdecydowanych jeszcze klientów, że Linux nie jest koniecznie tańszą alternatywą Windowsa. Jednak krytycy zwracają uwagę na słabość przeprowadzonych badań. Pod lupą znalazło się jedynie dwanaście firm. Siedem z nich pracowało korzystając z systemu Windows, pięć z nich korzystało z Linuxa.

Przedstawiciele Giga Research podkreślają, że badanie dotyczyło jedynie budowy portalu. Nie oznacza to, że w innych zastosowaniach platforma Windows jest tańsza.

© dobreprogramy
s