Wojskowy Windows XP

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas wysłuchania w Kongresie USA przedstawiono informacje na temat specjalnie zabezpieczonej wersji Windows XP opracowanej przez Microsoft dla amerykańskich sił powietrznych.

W wersji tej zmieniono ponad 600 ustawień na bardziej bezpieczne a poprawki mogą być instalowane średnio co 72 godziny zamiast dotychczasowych 57 dni. Ze względu bowiem na złożoność wojskowej sieci i niejednorodność konfiguracji instalacja poprawek zajmowała bardzo dużo czasu, nawet do 100 dni. Zwiększenie szybkości nastąpiło dzięki wykorzystaniu zautomatyzowanych narzędzi instalujących poprawki a także ujednoliceniu konfiguracji. Działają też narzędzia wykrywające i zapobiegające zmianom w konfiguracji. Wdrażając nowy, bezpieczny XP US Air Force zaoszczędziła wiele godzin serwisowania oraz 100 milionów dolarów dzięki konsolidacji 30 innych kontraktów.

Prace nad specjalną wersją Windows XP rozpoczęły się po przeprowadzonych w 2003 roku testach penetracyjnych sieci US Air Force. Wykryto wówczas wiele różnych podatności na ataki, spowodowanych m.in. nieprawidłową konfiguracją systemów i aplikacji. Skontaktowano się wtedy z Microsoftem w celu opracowania nowej wersji Windows XP. Steve Ballmer szybko zgodził się na ten pomysł i osobiście się w niego zaangażował. Przez dwa lata opracowywano założenia projektu katalogując i testując wykorzystywane w sieci USAF aplikacje. Projekt zaczął się na dobre w 2005 roku a zakończenie instalacji i konfiguracji nastąpiło w 2007. Po wdrożeniu zanotowano spadek podatności na ataki o 85% a ilość telefonów do helpdesku spadła o 40%.

Bezpieczny XP przedstawiono jako przykład dla agencji rządowych, które powinny wymagać specjalne dostosowanych wersji oprogramowania zamiast kupować standardowe wersje dostępne na rynku. Jego sukces stał się podstawą dla ogólnorządowego programu Federal Desktop Core Configuration.

© dobreprogramy