Wtorkowa łatka z nowym znakiem rubla mogła popsuć ludziom Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

Ostatni wtorek przyniósł użytkownikom produktów Microsoftu nie tylko łatki bezpieczeństwa, ale też, po raz pierwszy w takim cyklu, ulepszenia dla systemu Windows 8.1 Update 1. Niestety wraz z łatkami i ulepszeniami, użytkownicy dostali też dokuczliwą usterkę. Na forach dyskusyjnych pojawiło się sporo narzekań dotyczących efektów wtorkowej aktualizacji – instalacja przypomniała nam, jak wygląda dziś w Windows sławetny Niebieski Ekran Śmierci.

Po raz kolejny okazuje się, że z aktualizacjami kluczowego oprogramowania warto chwilę zaczekać od ich wydania. Tym razem okazało się, że cztery różne poprawki dla Windows powodują u niektórych użytkowników awarie systemu, po których pozostaje tylko zresetowanie komputera.

Głównym winowajcą okazuje się być łatka oznaczona jako KB2982791, związana ze sterownikiem trybu jądra. Jednak by rozwiązać całkowicie problem, Microsoft radzi odinstalować oprócz niej także trzy inne łatki – KB2970228 (nowy symbol rosyjskiego rubla w Windows), KB2975719 (zbiór aktualizacji dla Windows RT 8.1, Windows 8.1 i Windows Servera 2012 R2) oraz KB 2975331 (zbiór aktualizacji dla Windows RT, Windows 8 i Windows Servera 2012).

Odinstalowanie niechcianych aktualizacji nie powinno być problemem. Można skorzystać z mechanizmu Przywracania systemu, jeśli został utworzony odpowiedni punkt przywracania, a jeśli to okaże się niemożliwe, to wykorzystać funkcję usuwania aktualizacji dostępną w Panelu sterowania (należy wybrać Programy i funkcje > Wyświetl zainstalowane aktualizacje, a następnie kliknąć aktualizację do usunięcia i przycisk Odinstaluj).

Felerne łatki zostały wycofane z Windows Update, trwają prace nad ustaleniem, co poszło nie tak. Innego niż ich usunięcie rozwiązania problemu nagłych wystąpień Niebieskiego Ekranu Śmierci (lub też sporadycznie zgłaszanego czarnego ekranu, bez żadnego komunikatu o błędach) obecnie nie ma. Uwaga – niektórzy użytkownicy Windows 7 zgłaszają podobne problemy po wtorkowych aktualizacjach, więc i w wypadku „siódemki” można pokusić się o odinstalowanie poprawek z ostatniego wtorku.

Wielu użytkowników głośno się teraz zastanawia nie tylko nad stanem kontroli jakości w Microsofcie, ale też nad samą architekturą systemu, w którym od lat zmian jest jak na lekarstwo. Problem ze znakiem rubla jest szczególnie zabawny. Można zrozumieć, że doszło do przepełnienia buforu w tabeli znaków, ale dlaczego w ogóle przetwarzanie fontów na Windows wciąż zachodzi w jądrze, tak że w teorii trywialny błąd powoduje nieodwracalną awarię całego systemu operacyjnego? Pozostaje tylko liczyć na to, że w pracach nad Windows 9 Microsoft nie ograniczy się tylko do „wodotrysków” interfejsu, ale też włoży trochę wysiłku w ulepszenie wysłużonego jądra NT.

© dobreprogramy
s