Wubi Wubi 14.04

Strona główna Windows Narzędzia Inne narzędzia
Pobierz pr​ogram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Wubi to niewielkie, ale użyteczne narzędzie, które kierowane jest do początkujących użytkowników, chcących zainstalować i wypróbować na swoim komputerze system operacyjny Linux. Umożliwia ono bardzo wygodną instalację z poziomu Windowsa środowiska Ubuntu na wirtualnym dysku, która przeprowadzana jest w sposób zbliżony do instalacji tradycyjnych aplikacji czy gier.

Decydując się na skorzystanie z Wubi użytkownik nie musi się martwić ani o nośnik z systemem, ani o konieczność pobrania obrazu dysku instalacyjnego Ubuntu z Internetu. Co więcej, w przypadku osób nieobytych z systemem Linux, narzędzie pozwala uniknąć wiele popełnianych błędów, np. podczas partycjonowania, które to powodować mogą trwałe usunięcie ważnych danych. Praca z Wubi odbywa się za pośrednictwem prostego kreatora instalacji, który wstępnie zbiera istotne dane o koncie użytkownika w instalowanym systemie, pobiera odpowiedni obraz środowiska i instaluje go. Nie ma potrzeby ręcznego partycjonowania, konfigurowania wielu opcji systemowych, internetowych itp.

Po zainstalowaniu system Ubuntu uruchomiony może być z poziomu bootloadera, który ładowany jest podczas startu komputera. Domyślnie dostępny jest tam również system Windows. Instalacja Linuksa przy użyciu Wubi jest bardzo prosta, chociaż zajmować może więcej czasu niż jego instalacja przy użyciu standardowych narzędzi. W trakcie jej trwania rola użytkownika ogranicza się w zasadzie jedynie do wskazania partycji na dysku, gdzie stworzona zostanie wirtualna partycja dla Ubuntu (dostępna z poziomu Windowsa jako plik .disk) oraz zdefiniowania preferowanego środowiska graficznego - Gnome lub KDE.

Bardzo prosto prezentuje się również operacja usuwania Ubuntu z naszego komputera. Wystarczy, że otworzymy systemowy mechanizm 'Dodaj/usuń programy' i wskażemy odpowiednią pozycję na liście lub uruchomimy ponownie program Wubi.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Prosta instalacja Ubuntu
Brak wsparcia dla tego programu niestety
ocena użytkownika
22.04.2016 01:01 • Recenzja do wersji 14.04

Fajny program ale już bez wsparcia niestety. chciałem sobie Ubuntu zainstalować a tu program już nie działa ie pobiera plików ISO z Ubuntu niestety. Bo to był idealny program do pobierania i instalacji Ubuntu.