reklama

Wyciekły plany AMD: na procesorach Vishera zakończy się linia szybkich CPU z Sunnyvale?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Za sprawą serwisu ProHardver.hu w Sieci pojawił się bardzo interesujący, choć całkowicie nieoficjalny dokument od AMD – plan rozwoju poszczególnych linii mikroprocesorów firmy z Sunnyvale na lata 2014-2015. To co w nim zobaczyliśmy wygląda dość niepokojąco: procesory z linii FX mają się ku końcowi, producent całe swoje zaangażowanie chce przenieść na układy APU – zintegrowane czipy z rdzeniami CPU i GPU.

Flagowy procesor z linii FX, pokazany pierwszy raz podczas konferencji E3 układ FX-9590, z ekstremalną częstotliwością taktowania zegara 5 GHz, będzie chyba ostatnim samodzielnym CPU od AMD dla rynku entuzjastów high-endowych rozwiązań. Z dokumentu wynikałoby, że nie będzie już ośmiordzeniowych Steamrollerów dla gniazdek AM3+, ani też dla G34 (Opteron).

Następcą rdzeni Steamroller, wprowadzanych w APU Kaveri mają być rdzenie Excavator. Zadebiutują one w 2015 roku w układach APU Carizzo, ale towarzyszyć im będą te same rdzenie Graphics Core Next co w APU poprzedniej generacji. Nie wiadomo, w jakim procesie technologicznym będą one przygotowane, ale można spodziewać się, że będzie to 20 nm – przyszła ujednolicona platforma dla całej linii układów od AMD produkowanych w fabach Global Foundries.

Zmienia to dotychczasowy obraz rzeczy, w którym AMD uzyskiwało dla swoich procesorów większą wydajność, podwyższając przy tym pułap TDP: wszystkie 6- i 8-rdzeniowe CPU z Sunnyvale mają TDP powyżej 65 wat. Zauważmy, że APU Kaveri jako najwyższy próg TDP przyjmuje 95 wat, podczas gdy już dla Carizzo górną granicą jest 65 wat. Oznaczałoby to, że rdzenie Excavator będą musiały zapewnić znacznie lepszy stosunek wydajności do zużytej energii w porównaniu do Steamrollerów. Biorąc pod uwagę fizyczne ograniczenia procesu technologicznego, który musiałby spełniać wymogi zarówno układów o wysokiej wydajności, jak i układów o wysokiej ekonomii pracy, szanse na to, by pokazać w 2015 roku czipy z zegarem ponad 4 i więcej gigaherców są bardzo małe. Oznaczałoby to w praktyce zaniechanie konkurowania z Intelem na rynku high-end. Chipzilla jest bowiem w stanie dla swojego najnowszego procesu 14 nm zapewnić znacznie większą rozpiętość TDP – coś, czego ani Global Foundries, ani TSMC zapewnić nie potrafią.

Jeśli nie high-end, to co? Plany dla APU Kabini i Beema są już w zasadzie znane – układy te wykorzystują ulepszone pod względem zużycia energii rdzenie Jaguar (w przyszłości Puma+), a produkowane będą w TSMC w procesie 28 nm. Na tym nowym planie rozwoju nie widać zapowiedzi pojawienia się ich wersji 20 nm. W tej sytuacji wydaje się, że AMD skoncentruje swoje działania na rynku x86 przede wszystkim wokół APU , starając się przy tym mocniej zaistnieć na rynku czipów z rdzeniami ARM. Nie wygląda to na zły pomysł – rynek urządzeń wbudowanych może tylko rosnąć, a z drugiej strony to, co Kaveri może zaoferować masowemu odbiorcy, wciąż wydajnością w przetwarzaniu grafiki przewyższa intelowe Iris Pro.

W ten sposób Kaveri mogłoby być bardzo interesującym układem dla wszystkich, którzy budują własne komputerki HTPC. Mogłoby być, ale chyba jeszcze nie teraz, APU to nie dorównuje wydajnością nawet układowi instalowanemu w Xboksie One (nie mówiąc już o Playstation 4), ma też słabą przepustowość pamięci. Być może dopiero w drugiej generacji Kaveri sytuacja trochę się polepszy – na razie jest to po prostu w miarę przyzwoity, 4-rdzeniowy procesor, którego główną atrakcją jest obsługa eksperymentalnych architektur heterogenicznych (hSA/hUMA) oraz technologii True Audio, wprowadzonej w GPU kart Radeon 260/290X. Pozostaje pytanie – czy skorzystają z tych zalet Kaveri producenci oprogramowania?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama