Wyciekły prototypy pierwszego iPhone'a: historia IT mogła potoczyć się inaczej

Strona główna Aktualności

O autorze

Przed dwoma dniami obchodziliśmy 10. rocznicę premiery iPhone. Smartfon ten, podobnie jak większość produktów Apple, może być dziś uwielbiany lub nienawidzony, ale nie można mu odmówić tego, że wywarł rewolucyjny wpływ na całą branżę. A wszystko mogło się potoczyć zupełnie inaczej, co prezentuje poniższy film:

Do takich wniosków można dojść po zapoznaniu się z ostatnim wyciekiem autorstwa Sonny'ego Dickinsona. We wpisie zatytułowanym Jak Apple wybrało to, co stało się iPhonem publikuje on informacje na temat dwóch prototypów, jakie we wczesnej fazie prac nad swoim smartfonem testowało Apple. Nosiły one kolejno nazwy P1 i P2. Za pierwszy z nich odpowiadał Tony Fadell, który pracował wcześniej nad iPodami, drugi rozwijał Scott Forstall, który z Stevem Jobsem pracował jeszcze nad systemem NeXT (premiera w 1987 r.).

Na przygotowanym przez Fadella prototypie P1 zainstalowane zostało oprogramowanie zbliżone do tego, z jakiego korzystali użytkownicy odtwarzaczy iPod nano. Dzięki wirtualizacji okrągłego gładzika, którym obsługiwało się iPody, sposób korzystania z P1 diametralnie różni się od dzisiejszych standardów. Połowa ekranu dotykowego zajęta jest przez wirtualny gładzik, który pozwala na wygodną i precyzyjną nawigację po listach.

To oczywiście pociągnęłoby za sobą konsekwencje w postaci zupełnie innego iOS-a. Nietrudno wyobrazić sobie, że wielokolumnowa siatka aplikacji nigdy nie trafiłaby do tego systemu operacyjnego, podobnie jak rozproszone elementy nawigacyjne w aplikacjach. Jak nietrudno się domyślić, to prototyp P2 wybrało Apple. Tak, to wciąż dalekie od dopracowania, paskudne i ociężałe P2.

Nie należy dać się jednak zwieść jaskrawym prostokątom zamiast eleganckim teksturom i animacjom: to właśnie P2 prezentuje koncepcję ikon i przycisków służących do nawigowania, a jednocześnie wykorzystuje pełnię potencjału ówczesnego ekranu dotykowego. Dziś oczywiście wyciek ma charakter ciekawostki, nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że gdyby Apple zdecydowało się na wykorzystanie oprogramowania opartego na nawigacji znane z iPodów, to historia IT potoczyłaby się inaczej.

© dobreprogramy