Wydano jądro Linuksa 2.6.34

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak poinformował Linus Torvalds, wydano kolejną stabilną wersję jądra Linuksa - 2.6.34.

Wprowadzono szereg aktualizacji - m.in. obsługę kart graficznych Radeon Evergreen (Radeon HD 5xxx) a także ulepszenia w obsłudze innych kart. Dodano możliwość przełączania procesorów graficznych. Niektóre laptopy mają dwa takie procesory, jeden energooszczędny a drugi o dużej mocy obliczeniowej. Od tej wersji jądra użytkownicy będą mogli przełączać się między nimi. Wprowadzono nowe systemy plików: Ceph i LogFS. Dużo zmian pojawiło się w systemie plików btrfs, który ma szansę stać się domyślnym w Ubuntu. Jak można przeczytać na stronach wiki, wprowadzono dwie poprawki związane z bezpieczeństwem, a także szereg zmian dotyczących obsługi poszczególnych wspieranych architektur procesorów. W jądrze 2.6.34 udostępniono szereg poprawek i nowych funkcji w sterownikach sieciowych, m.in. dodano sterownik TAP bazujący na powiązaniu MAC-VLAN. Rozszerzono też listę obsługiwanych urządzeń. Z mniejszych zmian pojawiła się m.in. lepsza obsługa myszki Magic Mouse czy nowych monitorów korzystających z technologii wielodotykowych.

Poprzednią wersję jądra - 2.6.33 wydano pod koniec lutego tego roku. Kolejnej należy spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy. Jądro Linuksa tradycyjnie można pobrać z witryny kernel.org.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNetflix mówi, że ma czyste ręce. Nie zbieramy o was danych