Google potwierdza: aplikacje z Linuksa uruchomisz na chromebookach

Google potwierdza: aplikacje z Linuksa uruchomisz na chromebookach

Google potwierdza: aplikacje z Linuksa uruchomisz na chromebookach
Oskar Ziomek
09.05.2018 17:54

Długo wyczekiwana funkcja w chromebookach została właśnie potwierdzona przez Google podczas trwającej konferencji I/O 2018. Komputery z systemem Chrome OS będą zdolne uruchamiać aplikacje stworzone dla systemu Linux. Dzięki temu laptopy Google nie będą służyć już tylko do konsumpcji treści, ale sprawdzą się także jako narzędzie do jej kreowania – na czele z Android Studio pozwalającym tworzyć aplikacje między innymi dla Androida na smartfonach.

Aplikacje Linuksa uruchamiane będą w maszynie wirtualnej. Tę stworzono od zera, by odpowiednio współpracowała z chromebookami. Integracja ma być na tyle dobra, iż uruchamianie aplikacji ma trwać ułamek sekundy, zaś okna mogą być dowolnie przemieszczane po obszarze roboczym. Nie będzie również problemów z uruchamianiem plików wewnątrz aplikacji pochodzących z Linuksa, a same programy będzie można instalować przy użyciu apt-get.

350246297107982273

Pierwsze edycje testowe maszyny wirtualnej obsługującej linuksowe aplikacje trafią najpierw do użytkowników Pixelbooków. Serwis OMG! Ubuntu! zwraca jednak uwagę, iż najpewniej będzie można z niej skorzystać także na innych modelach chromebooków. Alternatywnie wystarczy poczekać na oficjalne rozszerzenie obsługi na inne modele, co również nie powinno trwać zbyt długo.

Warto przypomnieć, iż poza linuksowymi aplikacjami na chromebookach można już uruchamiać także aplikacje progresywne i programy stworzone dla Androida. Do tego dodać należy wszystkie inne typowe programy webowe, by szybko okazało się, że chromebooki rosną w siłę, a możliwość korzystania z aplikacji stworzonych dla Linuksa może tylko zwiększyć zainteresowanie użytkowników sprzętem z logo Google.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)