Wydrukuj sobie świeże owoce drukarką 3D

Strona główna Aktualności

O autorze

Technika coraz bardziej idzie do przodu, z tym nie ma co dyskutować. Ale czy ktokolwiek podejrzewał, że jeszcze w tym roku doczekamy się drukowania... jedzenia? I nie, nie mam tu na myśli plastikowych zabawek, a prawdziwe, realne produkty, które można zjeść. Na pomysł stworzenia drukarki 3D, która wydrukuje nam owoce, wpadła firma Dovetailed. Być może niedługo nie skończy się tylko na nich?

Proces drukowania owoców odbywa się za pomocą sferyfikacji, metody tworzenia kulistych elementów przedmiotu poprzez kąpiele wodne w odpowiednich roztworach. Taki sposób postępowania znany jest z kuchni molekularnej. Urządzenie do tworzenia owoców korzysta z soku owocowego. Według twórców, ich projekt zmieni nie tylko świat profesjonalnej gastronomii, ale także sposób tworzenia potraw w domu. W końcu teraz każdemu wystarczy drukarka, sok, wodny roztwór i już będziemy mogli zjeść świeży owoc.

Drukarka została po raz pierwszy pokazana na Tech Food Hack, eksperymentalnym hackatonie w Cambridge, będącym spotkaniem wielbicieli jedzenia, hakerów oraz projektantów, którzy razem starają się wymyślać nowe sposoby tworzenia potraw.

Co ciekawe, właściciel drukarki nie musi się ograniczać do typowych owoców. Z pomocą drukarki może on stworzyć swoje własne dzieło o dowolnym smaku, konsystencji, strukturze, wielkości i kształcie. Jabłko o smaku gruszki? Teraz to już możliwe.

Podejrzewam, że pomysł spotka się z dużą krytyką, ale dla mnie osobiście jest świetny i widzę w nim możliwość rozwiązania problemu alergii pokarmowych i nieodpartej chęci zjedzenia czegoś, co mogłoby nam zaszkodzić. Wiele osób, które, przykładowo, nie mogą zjeść pomarańczy, mogłoby je sobie wydrukować za pomocą sztucznego soku, który chociaż trochę przypomina ją w smaku. Może nie jest to taka sama radość z jedzenia, jak w przypadku prawdziwej pomarańczy, jednak jestem przekonana, że wiele osób będzie zachwycone chociażby takim substytutem.

© dobreprogramy

Komentarze