Wyniki finansowe Nvidii za IV kw. i cały rok fiskalny 2019. Źle nie jest, dobrze też nie

Strona główna Aktualności
Źródło: Materiały prasowe Nvidia
Źródło: Materiały prasowe Nvidia

O autorze

Nvidia opublikowała raport finansowy za IV kw. i cały rok fiskalny 2019. Uczucia w obozie zielonych są mieszane, bo choć w ogólnym rozrachunku producent z Santa Clara zarobił więcej niż w roku 2018, widać wyraźną tendencję spadkową, a ostatnie trzy miesiące były bardzo kiepskie.

Przychód w całym roku fiskalnym 2019 wyniósł 11,72 mld dol., czyli o 21 proc. więcej niż przed rokiem, zysk operacyjny netto zaś – 4,14 mld dol., co daje 36-proc. wzrost. Zwiększono przy tym marżę brutto z 59,9 do 61,2 proc. Ponadto, jak ujawniono, wpływy operacyjne zwiększono o 19 proc., przy wzroście kosztów operacyjnych równym 29 proc.

To wszystko powody do dumy. Tym bardziej, że powodów do niezadowolenia nie mają również inwestorzy; otrzymali łącznie 371 mln dol. w dywidendach, a 1,58 mld dol. Nvidia przeznaczyła na wykupienie własnych akcji. W roku fiskalnym 2020 mają być to 3 mld dol.

Gorzej wygląda raport kwartalny. Jak się dowiadujemy, przychód za IV kw. fiskalny 2019 wyniósł zaledwie 2,21 mld dol.; 31 proc. mniej kwartał do kwartału i 24 proc. mniej rok do roku. Aż o 73 proc. spadły wpływy operacyjne w porównaniu rocznym, a zysk netto – o blisko 50 proc. Wszystko przy marży brutto niższej o 7,2 p.p. i 25-proc. wzroście kosztów operacyjnych.

Spadek popularności wśród graczy

Nvidia upatruje przyczyn załamania w spadku zapotrzebowania na karty graficzne z rodziny GeForce. Przychód działu Gaming spadł o 45 proc. rok do roku i o 46 proc. kwartał do kwartału, do 954 mln. Producent wskazuje na wysycenie kanałów sprzedaży, po tym, jak skończyło się zainteresowanie wydajnymi grafikami ze strony osób wydobywających kryptowaluty. Choć trudno się oprzeć wrażeniu, że winna jest także słaba sprzedaż najnowszych modeli z rodziny Turing, które dla wielu są po prostu zbyt drogie w odniesieniu do oferowanych możliwości.

Co jednak zaskakujące, porównując rok do roku, wszystkie działy Nvidii odnotowały w IV kw. spadek: Datacenter – 14 proc., Automotive – 5 proc., Professional Visualization – 4 proc., OEM & IP – 22 proc. Zatem, zdecydowanie nie był to dla biznesu zielonych najbardziej udany okres. Przy czym raport i tak wypadł lepiej, niż zakładali analitycy. Stąd ceny akcji, nieoczekiwanie, poszły lekko w górę.

© dobreprogramy
s