Wyślij wiadomość!

Strona główna Aktualności

O autorze

Od dziś każdy może wysłać swoje przesłanie do obcych cywilizacji. Aby to zrobić wystarczy skorzystać ze strony wyslijwiadomosc.pl. Wiadomość może zawierać masksymalnie 360 znaków, a w kosmos popędzi za 96 dni.

Wiadomości zostaną wysłane z Państwowego Ośrodka Kontroli i Testów Kosmicznych (NCSFT - National Center of Space Facilities Control and Test) - wchodzącego w skład Ukraińskiej Agencji Kosmicznej. Ośrodek zajmuje się kontrolą lotów satelitów i statków kosmicznych, jak również odbiorem, gromadzeniem, przetwarzaniem oraz transmisją informacji uzyskanych z tych satelitów. Prowadzi także badania naukowe - wykonuje obserwacje i pomiary radioastronomiczne.

Naukowymi patronami strony są Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Państwowy Ośrodek Kontroli i Testów Kosmicznych NCSFT w Evpatorii na Krymie.

Idea kosmicznego listu nie jest nowa, poprzednie listy miały jednak zwykle charakter zamknięty dla ogółu ludzkości. Pierwsze próby przesłania informacji do obcych cywilizacji polegały na wysyłaniu metalowych płytek z informacjami o ziemi i jej mieszkańcach w sondach kosmicznych Pionier i Voyager. W 1974 r. wysłano radiowy przekaz za pomocą największego na ziemi radioteleskopu w Arecibo (informacje o DNA, wyglądzie człowieka i budowie układu słonecznego oraz radioteleskopu). Kolejny przekaz miał miejsce 6 lat temu, przy wykorzystaniu 70 metrowego, ukraińskiego radioteleskopu Evaptoria. Wiadomość składała się z wielu małych obrazków prezentujących naszą cywilizację. Podejmowano również wiele innych, mniej znaczących prób.

To internetowe przedsięwzięcie daje szansę każdemu z nas wysłać przekaz do odległych cywilizacji, warto z tej możliwości skorzystać :-) Podkreślenia wymaga również sama otoczka przedsięwzięcia, strona internetowa. Bardzo ciekawa flashowa aranżacja zaprojektowana została przez firmę Max Weber. Jej założyciel Grzegorz Mogilewski niedawno udzielił dobrymprogramom wywiadu.

Na stronie przedsięwzięcia każdy zainteresowany oprócz możliwości przesłania wiadomości znajdzie szereg informacji na temat akcji Wyślij wiadomość.

© dobreprogramy
s